Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Za epidémiu žltačky v Medzilaborciach môže neporiadok

Bez vody, s výkalmi a odpadkami v pivniciach, neporiadkom v okolí domov. A nakazení žltačkou typu A. Tak žijú niektorí obyvatelia istých lokalít v Medzilaborciach, v ktorých bola nariadená mimoriadna deratizácia.

Pivnica na Dukelských 9. Byt v tesnej blízkosti je zdevastovaný, plný detí, ale súkromný.Pivnica na Dukelských 9. Byt v tesnej blízkosti je zdevastovaný, plný detí, ale súkromný. (Zdroj: Anna Kornajová)

Problém s neprispôsobivými obyvateľmi prerastá cez hlavu nielen mestu, sociálnym pracovníkom, zdravotníkom, ale aj blízkym susedom, ktorí tvrdia, že sa tam nedá normálne žiť.

MEDZILABORCE. V dvoch lokalitách mesta, kde žije prevažne rómske etnikum, je v posledných mesiacoch poriadne horúco. Vypukla epidémia žltačky, nasledovala mimoriadna deratizácia, na akú si za posledné roky nikto z Medzilaborčanov nepamätá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potkany a šváby sa ukázali na jar

Oľga Nestorová, vedúca oddelenia vnútornej správy a školstva Mestského úradu v Medzilaborciach uviedla, že s neprispôsobivými občanmi má mesto problémy hlavne na sídlisku Dukelských hrdinov. Je tu päť problémových domov, väčšinu z nich mesto pred rokmi predalo a vznikli tam spoločenstvá vlastníkov bytov. Väčšina obyvateľov je dlhodobo nezamestnaná, v bytoch sa tlačia aj dve, tri generácie.

Do lokalít chodia denne štyria terénni sociálni pracovníci a dvaja asistenti. Nestorová podotkla, že o túto prácu prejavilo záujem 14 uchádzačov, no ani jeden nepochádzal z problémových lokalít.

SkryťVypnúť reklamu

„Práve terénni pracovníci začiatkom jari upozornili, že tam videli potkany, v apríli šváby. Po nich to isté oznamovali obyvatelia okolitých domov, potom sa na to chodili samostatne sťažovať niektorí obyvatelia priamo z týchto bytoviek," povedala.

Pivnice sú zašpinené aj fekáliami

Mestu chýbali na dôkladnú deratizáciu peniaze. Obrátilo sa na ministerstvo zdravotníctva a Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, od ktorých ich dostalo. Deratizáciu rozvrhlo do štyroch etáp. Odštartovali ju na Dukelských hrdinov. Cenu jednej etapy odhadla Nestorová na 3980 eur (120-tisíc korún). Dve majú za sebou, posledná by sa mala končiť koncom októbra.

Paradoxne, niektorí obyvatelia týchto lokalít sú uchádzači o zamestnanie a každý deň cez aktivačnú činnosť zbierajú odpadky. Raz za dva týždne tam mesto zabezpečuje dôkladnejšie upratovanie, výnos veľkoobjemových kontajnerov. „Raz mesačne si na úrad pozývame predsedov spoločenstiev vlastníkov bytov a diskutujeme s nimi o poriadku a hygiene. Argumentujú, že to má zabezpečovať mesto, nie oni," povedala Nestorová.

Mesto však súkromný majetok z vlastného vrecka upratovať nemôže. V apríli pri čistení fekáliami zaliatych pivníc na to vraj nemali dosť silný žalúdok ani zamestnanci profesionálnych firiem.

Na sídlisku Dukelských hrdinov pripisujú miestni všetku vinu neprispôsobivým nájomníkom. Zbehlo sa k nám veľa ľudí. Svojim susedom nevedia už ani prísť na meno. Poukazovali nám svoje čisté, prerobené byty: „Čo z toho, keď vo vchode bývame s nimi? Ako sa tu nemajú šíriť choroby? Veď sa len pozrite do pivníc. Fekálie a odpadky po kolená! Dýchame len smrad. Bojíme sa o svoje deti, aby neochoreli."

SkryťVypnúť reklamu

Nervy pre vodu

Nataša Surmajová, ktorá sa sem len pred časom prisťahovala, si na margo svojich susedov už pred ústa servítku nedáva: „Niekto by to mal určiť. Slušní, čo platia, udržiavajú čistotu, nech ostanú v meste a tí, čo sa nevedia prispôsobiť, nech ich vyvezú do lesa." Ťažké srdce má na nich hlavne pre vodu. Pre vysoké nedoplatky ju nemá väčšina domov. „Dostala som tu sociálny byt. Platíme za nájom, elektrinu aj za vodu. Tú mi však púšťajú kvôli neplatičom len po pätnásť minút trikrát do dňa."

Väčšina nespokojných susedov, ktorí sú tiež bez vody, sa zhodla, že jej absencia sa podpísala pod rozšírenie žltačky. „Tomu, kto neplatí, nech vodu nepúšťajú. Nám, čo platíme, by ju mali cez upravené potrubie zabezpečiť," myslí si.

S väčšinou nájomníkov sa však vraj vodári nebavia. Nedodržali splátkový kalendár, nemajú vodu. Vlastníci najviac zdevastovaného bytu, v ktorom žije trinásť detí, si ju nosia z potoka. „Deti ju aj pijú, aj z nej varíme," priznala sa nám pani Goroľová.

Terénna sociálna pracovníčka Agáta Vašková povedala, že presvedčiť ich, aby príspevok na bývanie použili na tento účel je skoro nemožné. To isté platí aj o ich snahe naučiť ich základné hygienické návyky.

SkryťVypnúť reklamu

Žltačka - a rovno epidémia

Podľa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Humennom vypukla epidémia žltačky v Medzilaborciach v máji. Najprv na Zámočníckej, potom sa preniesla aj na Dukelských. Od jej začiatku ochorelo doteraz 69 ľudí, u 454 úrad nariadil lekársky dohľad. Polovicu evidovaných prípadov žltačky objavili lekári aktívnym vyhľadávaním počas lekárskych vyšetrení. Chorí vraj na sebe žiadne príznaky nezbadali. Boli izolovaní na infekčných oddeleniach, v rodinách urobili dezinfekciu, školy informovali o potrebných preventívnych opatreniach a tie sprísnili hygienický režim.

Úrad predpokladá, že je možné, že žltačka sa v týchto lokalitách ešte sporadicky vyskytne. Epidémiu pripisuje nedodržiavaniu základných hygienických zásad a zlej úrovni bývania. Na rokovaniach s mestom a s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou presadil núdzový režim dodávok pitnej vody v lokalitách. Oľga Nestorová povedala, že mesto zatiaľ neuvažuje o zatvorení základných škôl. Je v pravidelnom kontakte s ich riaditeľmi, ktorí sa riadia pokynmi hygienikov.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 663
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 215
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 519
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 493
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 986
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 719
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 501
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu