Štátna kontrola navyše potvrdila, že do pralesov nezasahujú.
ZBOJ. Koncom júla informovalo LZ VLK Východné Karpaty o ťažbe dreva v NP Poloniny, ktorá mala prebiehať v pralesoch zapísaných do zoznamu svetového dedičstva Unesco, priamo pod Jarabou skalou. Následná kontrola, ktorú vykonala Štátna ochrana prírody a správa NP Poloniny však potvrdila, že v spomínanom území k žiadnej ťažbe nedošlo.
Lesníci aj tak cítia krivdu
V lesoch NP Poloniny hospodári štátny podnik Lesopoľnohodpodársky majetok (LPM) Ulič. Samuel Halža, vedúci lesnej správy v Zboji a jeho zástupca Pavol Šebák, ktorý je technikom pre ťažbu dreva priznali, že ich obvinenia VLK-a roztrpčili. Vysvetlili, že štát v lesoch v terajšom NP Poloniny hospodári od roku 1947:
"Mnohí z nás tu pracujú 30 rokov, niektorí aj viac. Za ten čas sme zmenili charakter lesa, v ktorom sa za vlastníctva grófov vo veľkom vysádzali smreky, do pôvodného stavu. Zachovávame v ňom pôvodné druhotné zloženie buka." Obvinenie, že ťažili v pralese, odmietajú: "Riadime sa 10-ročným hospodárskym plánom, hospodárime len v hospodárskych lesoch! Schválenie podmieňuje rok a pol konania. Taxátori posudzujú a navrhujú opatrenia v každom dielci. V procese schvaľovania je aj pripomienkové konanie, vyjadrujú sa k nemu všetci dotknutí. Na každý jeden dielec je predpis. Postupujeme len podľa neho. V teréne sa riadime schválenými mapami." Miesto, ktoré VLK nasnímal a uviedol ako miesto ťažby v pralesoch, je podľa nich dielec 252 v hospodárskom lese, kde majú predpísanú a schválenú výchovnú ťažbu.
Lesníci: Nemôžeme sa pomýliť!
LZ VLK vo svojom najnovšom vyhlásení uviedlo, že po vyhlásení svetového prírodného dedičstva UNESCO v roku 2007, boli v týchto lokalitách bez obmedzení vykonávané ťažby stromov, ktoré boli naplánované v lesných hospodárskych plánoch. "V súčasnosti sú v týchto plánoch predpísané ťažby státisícov stromov, ktoré ešte neboli vykonané. Intenzitu výrubov len jemne pribrzdila finančná kríza. Ťažby stoviek stromov však pokračujú aj v týchto dňoch. Časť týchto lesných hospodárskych plánov bude v platnosti ešte niekoľko rokov," zdôraznilo.
Halža a Šebák to rázne odmietli. Zdôraznili, že je nemožné, aby ťažili v pralesoch. Tie sú v teréne riadne vyznačené. Hranice hospodárskeho lesa označuje v teréne na stromoch šípka s bielym pásom. Okrem toho sa riadia aj podľa hospodárskych kopcov v teréne, ktoré sú presne zamerané. Lesníci omyl nepripúšťajú.
Diplom - dôkaz odbornosti
Vysvetľujú, že ich prítomnosť v NP je ale nutná. "Strážime druhotnú skladbu, aby mal les stabilitu. Kvôli tomu robíme výchovné ťažby. Porast treba preriediť. Robíme výchovu podľa dlhoročných skúseností, vedeckých výskumov, čo je na danom stanovišti optimálnou drevinou. Ak by sme to nerobili na jednorodých rovnovekých porastoch by námraza, sneh a vietor spôsobili kalamitu."
Pralesy sú podľa nich na nedostupných miestach v kaňonoch, v ktorých sa kvôli tomu stáročia neťažilo. Žiaden lesník sa do ťažby v nich nepustí: "My sami sa zasadzujeme, aby tam nikto nerúbal!" Diplom Rady Európy, ktorý získal NP Poloniny rok po svojom vyhlásení, je podľa nich vizitkou ich odbornej práce za predošlé desaťročia.
Poloniny podľa lesníkov po rokoch vymiznú
Prísna ochrana NP Poloniny a neustále rozširovanie chránených území s obmedzeným hospodárením sa podľa lesníkov môže paradoxne podpísať aj pod budúce premenovanie NP. "Najväčším nepriateľom tohto územia je divoko sa rozpínajúci les. Horské lúky - poloniny, poľnohospodárska, orná pôda, to všetko zarastá. Charakter prírody sa zmenil. Na lúkach je mnoho agresívnych náletových drevín ako rakyta, breza, lieska. Zásahy tu najprv zakázali, dnes na to nie sú peniaze a ani ľudia," zhodujú sa. "Som za to, aby sa na niektorých plochách nezasahovalo. Aby sme mohli porovnávať. Ale na druhých robme, ako sme sa naučili hospodáriť, a ako nás naučila veda," povedal Halža.
Lesníci z Polonín tvrdia, že ich mediálna kampaň VLK-a poškodila. "Najprv mali rovno z lesa prísť k nám na správu a informovať sa, nie robiť poplach v médiách. Predišlo by sa mnohému. Cítime sa ukrivdení." LZ VLK Východné Karpaty aktuálne argumentuje, že so svojimi poznatkami, bez spiatočnej väzby, oslovuje ministerstvá a kompetentné orgány už od minulého roku. Momentálne ponúka svoje návrhy a pomoc pri spresnení územia zapísaného do zoznamu UNESCO. Všetky budúce aktivity chce podmieniť tomu, aby sa zabránilo "deštrukcii" chránených území.
Kontrola
Vylúčila ťažby v pralesoch
Ľuboslav Mika, riaditeľ sekcie ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) Korzár informoval o zisteniach z poslednej kontroly územia po podnete LZ VLK: "Po terénnej obchôdzke bolo zistené, že ťažba sa vykonáva v poraste 252, ktorý nie je v návrhu na Svetové prírodné dedičstvo. Tento porast je vedený ako les hospodársky, nie ochranný a ani nezasahuje do Národnej prírodnej rezervácie (NPR). Priamo v NPR Jarabá skala nebol vykonávaný žiaden ťažobný zásah."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín