stni obyvatelia. Pracovníci Technických a záhradníckych služieb hovoria, že na čistenie potrebujú silný žalúdok.
MICHALOVCE. Najväčšia rómska osada v okrese Michalovce je zaplavená odpadkami. Deje sa tak napriek tomu, že tu samospráva zabezpečila veľkokapacitné kontajnery a pravidelný odvoz smetí. Osadníci vyhadzujú odpadky rovno pred dvere a obytné domy. Niektoré kopy odpadu sú vysoké aj tri metre a hrávajú sa nich malé deti. Mesto muselo zakročiť, aby v osade nevypukla epidémia.
Vyvezú tony odpadu
Námestník technických služieb Miroslav Prada vysvetlil, že mesto čistilo osadu naposledy v roku 2006. Vtedy odtiaľ vyviezli neuveriteľných 1 500 ton odpadu. "Išlo o približne 15 percent odpadu z celého mesta. To bolo niečo strašné," povedal Prada.
Dodal, že situácia po troch rokoch vyzerá rovnako. Žalostné je, že za daný stav si môžu samotní obyvatelia osady. "Umiestnili sme im tam šesť veľkokapacitných kontajnerov. Napriek tomu, že odtiaľ vyvážame odpad pravidelne raz do týždňa, kontajnery sú poloprázdne. Všetko vyhadzujú pred obytné domy," posťažoval sa Prada.
Pracovníci technických služieb, ktorí zabezpečujú čistenie priamo na mieste, priznali, že to chce silný žalúdok. "Je tu veľký smrad. Z každej kopy vybiehajú potkany veľké ako zajace. Plastové fľaše, staré koberce a ošatenie sú premiešané s výkalmi," poťažkal si jeden z nich.
Radlica nakladala kopy odpadu na nákladné autá a traktor s vlečkou. Potom to odvážali na skládku tuhého komunálneho odpadu Žabany.
Veľké upratovanie v osade odhalilo aj divné praktiky tunajších obyvateľov. Mnohým osadníkom slúžia koberce ako toaleta. Ak je koberec zaplnený, jednoducho sa zroluje a vyhodí na smetisko.
Katastrofálnu situáciu si uvedomujú aj niektorí obyvatelia. "Odpad odtiaľto vyvážajú pravidelne, ale niektorí si vyviedli kanalizáciu priamo pred dom. Výkaly tak plávajú pred dverami. Všetko vypúšťajú. Chodia tu potom deti. Nie je žiadna hygiena," povedala 38-ročná matka piatich detí Marcela Kimová. "Bojím sa o deti, aby nedostali nejakú infekciu. Sú tam aj potkany," dodala.
Vešajú sa na bagre
Prada vysvetlil, že upratovanie sa nezaobíde bez asistencie mestskej polície. Deti sa neraz vešajú na ťažkú techniku. Obsluha bagra musí dávať pozor, aby niekoho nezachytila radlica. Deti počas čistenia vybiehajú na kopy odpadu alebo pobehujú v ich blízkosti. Technické služby odhadujú, že z osady vyvezú vyše 1 500 ton odpadu, čo predstavuje približne 40 zaplnených nákladných áut.
Učia ich poriadku
V osade pôsobia od novembra minulého roka štyria terénni sociálni pracovníci a ich štyria asistenti. Mesto v osade realizuje projekt Mlyn, na ktorý získalo z Európskeho sociálneho fondu viac ako 112-tisíc eur. Terénna sociálna pracovníčka Alena Simiková vysvetlila, že sa usilujú riešiť aj problém s odpadom. Chcú dosiahnuť zmenu postoja Rómov, aby si sami riešili svoju vlastnú situáciu a začlenili sa do majoritnej spoločnosti, aby sa snažili uplatniť na trhu práce a podieľali sa na riešení problémov a vytváraní sociálnych návykov. Terénni pracovníci pripúšťajú, že ich čaká neľahká úloha.
Vyčistenie osady bude stáť mesto viac ako 10-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín