ktov. Poslanec Hopta by ale aj tak zverejňovanie všetkých ciest privítal na webovej stránke mesta a priestor na zmenu vidí aj vo výbere poslancov.
HUMENNÉ. Na pripravované rokovanie poslancov má už mestský úrad vypracovaný zoznam zahraničných pracovných ciest vedenia mesta a poslancov, na ktorých boli v prvom polroku tohto roku. Zoznam vznikol na základe požiadavky poslanca Ivana Hoptu (Úsvit), ktorý na viacerých rokovaniach upozorňoval na to, že poslanci nemajú prehľad o zahraničných služobných cestách primátora, či jeho zástupkyne.
Najčastejšie vycestovali do Poľska
O zozname informovala viceprimátorka Humenného Mária Cehelská (nezávislá kandidátka), ktorá ho aj sama vypracovala. Uviedla, že v prvom polroku tohto roku mesto financovalo zo svojho ropzočtu sedem pracovných ciest do zahraničia. Na piatich bol s niektorým z poslancov primátor Vladimír Kostilník (nezávislý kandidát) a dve absolvovala s poslancami Cehelská osobne. Povedala, že vo všetkých prípadoch boli prijatí na úrovni primátorov miest, alebo regiónov. Všetky cesty boli do poľských miest ako Rzeszow, Sanok, Jaroslaw alebo Lesko. Ich cieľom bolo najmä rokovanie o projektoch cezhraničnej spolupráce, účasť na pamätných dňoch, alebo oslavách miest.
Spoločné projekty sú úspešné
Cehelská výsledok pracovných ciest kvitovala, pretože rokovania sa odzrkadlili v spoločne podaných projektoch, ktoré im aj schválili. Spomenula napríklad schválený projekt Sieť miest Eurokarpatského regiónu, no najmä spoločný projekt s mestom Jaroslaw - Zelené dedičstvo. Humenné ním získalo 232-tisíc eur (7 miliónov korún) na rekonštrukciu parku pri renesančnom kaštieli. V procese príprav je podľa nej ďalších päť projektov, napríklad Medzinárodné klavírne fórum alebo Prihraničné priateľstvo.
Zastúpenie mal každý klub
„Moja snaha bola oslovovať iné kluby ako vlastný," povedala Cehelská na margo výberu poslancov, ktorí ju a primátora na cestách sprevádzali. Dodala, že v mnohých prípadoch, keď poslancom ponúkala možnosť takejto pracovnej cesty, reagovali, že sú zaneprázdnení. Kostilníka na cestách sprevádzal poslanec Ľubomír Flašík (Smer), Juraj Vaňo (nezávislý), Michal Kurťák (KDH), Ivan Pajtáš (HZDS). Cehelská vycestovala do Poľska s poslankyňami Annou Capovou (HZDS), Janou Andruchovou (Smer) a Monikou Bálintovou (SDKÚ). Dodala, že koncom júla bola na služobnej ceste v partnerskom meste Třebíč s poslancom Jozefom Babjakom (SDKÚ).
Hopta: Mal by rozhodnúť vlastný klub
Ivan Hopta pre Korzár povedal, že ohľadom účasti na služobnej ceste nebol oslovený nikým ani raz od roku 1994. Podľa jeho názoru by malo mesto v budúcnosti pri výbere poslancov zmeniť systém. A to tak, že v dostatočnom časovom predstihu by jeho vedenie oslovilo všetky poslanecké kluby. Tie by si v rámci vnútorných štruktúr vybrali a navrhli poslanca podľa odbornosti a účelu služobnej cesty. Všetky cesty, výška ich nákladov a výsledky z nich by podľa Hoptu malo mesto zverejniť na svojej webovej stránke a priebežne dopĺňať bez toho, aby zverejnenie týchto informácií museli urgovať poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín