ili.
SOBRANCE. Jazero a náučný chodník Morské oko - Sninský kameň navštívia každoročne stovky turistov. Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat tu postupne od roku 2007 obnovuje informačné panely. Mnohé tabule boli naposledy aktualizované ešte pred 15 rokmi. "Každoročne však dochádza k poškodzovaniu panelov hlavne rýpaním, počmáraním, alebo úplným vytrhnutím informačnej tabule. Dochádza aj k podpaľovaniu panelov a smetných košov," vysvetlila Zuzana Argalášová z CHKO Vihorlat.
Najčastejšie dochádza k poškodzovaniu panelov v smere od obce Zemplínske Hámre na Sninský kameň. "Keďže ich obnova je finančné náročná, privítali by sme, aby pri návšteve tohto krásneho a pozoruhodného miesta a jeho okolitých zakutí sa návštevníci správali tak, aby z jeho prírodných krás neubúdalo a brali ohľad na ďalších návštevníkov, ktorí by si radi prečítali nové informácie," dodala.
Inštalovali nové panely
Ochranárka upresnila, že pred pár týždňami nainštalovali nové panely pri rekreačnom stredisku Kamenec na Zemplínskej šírave, na parkovisku pred vstupom na Morské oko, pri jazere a pri Sninských rybníkoch. "Nové informačné panely podávajú informácie o zápise slovenských a ukrajinských karpatských bukových pralesov do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO a ďalšie informujú o zaujímavostiach v CHKO Vihorlat," vysvetlila Argalášová.
Náučný chodník v okolí Morského oka a Sninského kameňa navštevujú v letných mesiacoch aj zahraniční turisti, ktorí sa rekreujú na Zemplínskej šírave a Sninských rybníkoch. Trasa náučného chodníka je dlhá osem kilometrov. Je nenáročná a dostupná v každom ročnom období. Prostredníctvom informačných tabúľ sa turisti dozvedia viac o rastlinách a živočíšstve v CHKO Vihorlat, o histórii obce Remetské Hámre, o histórii železnice, baníctva a železiarstva v okolí Vihorlatu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín