MICHALOVCE. Zemplínčania, ktorí prišli o prácu, žiadajú o jednorazovú finančnú pomoc mestá a obce. Pred hospodárskou krízou odbory a oddelenia sociálnych vecí na mestských úradoch podobné žiadosti neriešili. Doteraz pomáhali najmä dôchodcom a sociálne slabším rodinám, ktoré sú dlhodobo v hmotnej núdzi. Príspevky smerovali prevažne na kúpu ošatenia, školských pomôcok, liekov, uhradenie rôznych poplatkov, kúpu dreva na vykurovanie, alebo pohreb člena rodiny.
O pomoc žiadajú matky - samoživiteľky
Prvé žiadosti už evidujú na Mestskom úrade (MsÚ) v Strážskom. Zaoberali sa nimi aj poslanci na rokovaní zastupiteľstva. Poslankyňa a predsedníčka komisie sociálnej pomoci a zdravotníctva Dana Jurečková (SNS) uviedla, že doteraz riešili žiadosti prevažne marginalizovaných skupín a starších obyvateľov.
"Na poslednom zasadnutí sme prerokovali dve žiadosti od občianok mesta, ktoré sú samoživiteľky a prepustili ich z firmy. Nevyplatili im odstupné a dostali sa do ťažkej finančnej krízy. Nemajú iný finančný príjem, vyslovene ostali v krajnej núdzi. My sme im schválili jednorazovú sociálnu výpomoc vo výške 49,79 eura," vysvetlila Jurečková. Upresnila, že je to maximálna výška, ktorú môže komisia schváliť. "Často to nerieši problémy, ale snažíme sa peniaze spravodlivo rozdeliť. Ku každému prípadu pristupujeme individuálne. Ročne je okolo sto žiadostí. Okrem toho navrhneme žiadateľovi riešenia, o čo by mohol v rámci celoštátnych podpôr a úľav žiadať." Na jednorazovú sociálnu výpomoc vyčleňuje Strážske ročne približne 3 330 eur (100-tisíc Sk).
Mestá: Žiadostí bude pribúdať
Samosprávy očakávajú, že počet žiadostí bude narastať. "Určite ešte nejaké prepúšťania v okrese budú. Predpokladám, že bude nárast takýchto žiadostí," povedala Jurečková.
Gabriela Karľová z Oddelenia sociálnych vecí a rodiny MsÚ v Snine uviedla, že zatiaľ žiadosti od „čerstvo" prepustených ľudí nemali. Očakáva, že sa tak možno stane v najbližších týždňoch. „Možno to bude o mesiac, dva. Pretože tí, ktorí poberajú podporu v nezamestnanosti, zatiaľ nárok na takýto príspevok nemajú." Dodala, že ľudia, ktorí boli dlhodobo zamestnaní a náhle prišli o prácu, sa hanbia žiadať o príspevok. "Niektorí sa hanbia. Máme takéto skúsenosti." Karľová upresnila, že sociálny balík určený na jednorazovú finančnú pomoc v dôsledku šetrenia zvyšovať nebudú.
Vedúci odboru sociálnych vecí MsÚ v Michalovciach Ján Juhás uviedol, že Michalovčania, ktorí prednedávnom prišli vplyvom krízy o prácu, zatiaľ o príspevok nepožiadali. Vysvetlil, že v týchto dňoch im pred začiatkom školského roka pribúdajú žiadosti sociálne slabších rodín o príspevok na kúpu školských potrieb a pomôcok.
Obce na pomoc nemajú
Predseda sobranského regionálneho združenia ZMOS Stanislav Zubaj uviedol, že menšie obce, na rozdiel od miest, ľuďom bez práce pomôcť nemôžu. „Nemôžeme takýmto žiadostiam vyhovieť. Vplyvom krízy máme od štátu nižšie podielové dane. Nemôžeme si to dovoliť," povedal.
Michalovský úrad práce evidoval ku koncu mája v okresoch Michalovce a Sobrance vyše 13-tisíc nezamestnaných. Celková miera nezamestnanosti tak dosiahla viac ako 22,4 percenta. Od júna 2008 sa počet nezamestnaných zvýšil o viac ako tritisíc. Najpočetnejšou skupinou uchádzačov o zamestnanie sú ľudia vo veku 35 až 49 rokov, ktorých je viac ako 4,5-tisíc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín