m - oficiálne mu vyslovili nedôveru.
VEĽKÉ KAPUŠANY. Primátor sa ohradil, že na podobné kroky nie je dôvod. Poslanci pripustili, že ide len o symbolický akt, ktorý ho má upozorniť na nespokojnosť s jeho prácou.
Zobrali mu repre, na auto mu dali monitor
Niektorí poslanci prácu úradu a primátora kritizujú už dlhšie. V 12-člennom poslaneckom zbore sa časom sformovala skupina siedmich poslancov, ktorí tak majú väčšinu potrebnú na prijímanie uznesení. Požadovali vyššiu kontrolu nad činnosťou úradníkov aj verejnými financiami. Tlak vyvrcholil prijatím uznesenia, že ak ide o investície v meste, pri podpise zmlúv má byť okrem primátora ako štatutára aj predseda finančnej komisie a komisie výstavby. Nedodržiavanie tohto rozhodnutia viackrát kritizovali.
Pred časom poukázali aj na prideľovanie financií z reprezentačného fondu, ktorý primátor podľa nich nevyužil na určený účel a zvyšok fondu mu odobrali. Podozrievali ho aj z neúčelného využívania služobného auta. Hlavnému kontrolórovi dali za úlohu preveriť to a rozhodli, že do oboch služobných áut na magistráte dajú namontovať monitorovacie zariadenie.
Nespokojnosti a podozrení pribúdalo
Viackrát sa ohradili aj voči prijímaniu nových zamestnancov na úrad na dohodu nad rámec schválenej organizačnej štruktúry. Vytočilo ich, keď Petrikán ako štatutár podpísal dodatok zmluvy na výstavbu domu smútku s nástupníckou organizáciou firmy, s ktorou neboli spokojní kvôli (ne)kvalite prác. Podozrievali ho, že tým prekročil svoju právomoc. Petrikán oponoval, že to bolo v súlade so zákonom.
Posledným klincom bolo vydanie príkazu pre pracovníkov mestského úradu, aby poslancom ani iným osobám neposkytovali akúkoľvek dokumentáciu bez súhlasu primátora alebo prednostu. Poslanci nariadenie napadli na prokuratúre - tá skonštatovala, že je to nezákonné. Napätie vyvrcholilo koncom júla, ked o konkrétny termín rokovania aj s konkrétnym programom požiadalo sedem poslancov.
Petrikán: Je to váš názor
V mene skupiny siedmich poslancov Vojtech Majoroš (nez.) navrhol uznesením vysloviť nedôveru primátorovi mesta. Odôvodnil to nedodržiavaním verdiktu, aby pri podpise zmlúv boli aj predsedovia komisií, nehospodárnym nakladaním s financiami mesta, sporným navýšením počtu zamestnancov či nezákonným zákazom dávať poslancom dokumenty z úradu: "Preto ti chceme vysloviť nedôveru. Chceme ďalej spolupracovať, ale lepšie." Prízvukoval, že všetky výhrady súvisia s nedostatkom informácií smerom k poslancom.
Petrikán sa ohradil, že všetky dôležité veci s nimi konzultuje: "Je to váš názor. Že ste skúsenejší, nepopieram." Pripomenul poslancom niektoré ich nesprávne rozhodnutia a vyjadril podozrenie, že konajú účelovo: "Niektoré veci, ktoré ste neodsúhlasili, sú deštrukčného charakteru. Triezvo a logicky uvažujúci ľudia, občania aj ja vieme, že sa za tým niečo schováva a časom vypláva na povrch, prečo sa to takto rieši."
Výmena názorov
Nasledovala výmena názorov on line. Štefan Majoroš primátorovi pripomenul, že sa má starať o verejné financie, ktoré do rozpočtu plynú z daní občanov a aj poslanci sa snažili pomôcť: "My investujeme, nechávame tu svoje odmeny a ty s tými financiami hospodáriš, ako keby boli tvoje."
Petrikán oponoval, že odmien sa vzdala len časť poslancov --piati. Majoroš reagoval, že je to síce pravda, ale šetrí sa aj na odmenách ostatných, ktorým sa znížili. Petrikána podozrenia nahnevali: "Nesúhlasím. Ja som tie peniaze nerozbil. Aj keď ste kritizovali prideľovanie príspevkov z reprefondu, bol to len váš názor. Nestotožňujem sa s ním. Niekedy sú tie rozhodnutia úbohé. Ale sú, lebo ste v takom zložení, že si odsúhlasíte, čo chcete."
Vojtech Majoroš hádku ukončil návrhom na hlasovanie. Pripustil, že vyslovenie nedôvery je len vyjadrením názoru poslancov. Petrikán podotkol: "Vášho názoru voči mojej osobe." Majoroš ho opravil: "Nie voči osobe, voči tvojej činnosti." Petrikán sa ohradil: "Ak chcete, hlasujte. Neviem, či to bude mať význam."
Návrh na vyslovenie nedôvery podporilo sedem poslancov, traja boli proti.
Fakty o vyslovení nedôvery
Čo sa dá v parlamente, nedá sa v meste
- O právny výklad vyslovenia nedôvery sme požiadali právnika Transparency International Slovensko Vladimíra Pirošíka. Potvrdil, že tento krok nemá oporu nielen v zákone o obecnom zriadení, ktorý je samosprávnou "bibliou", ale ani v žiadnom inom zákone: "V podmienkach národného parlamentu môže mať vážne dôsledky napríklad pri vyslovení nedôvery vláde. To ale neplatí v samospráve, kde zákon takú možnosť nepozná. Tým pádom vyslovenie nedôvery nemá žiadne právne účinky. Je len symbolickým aktom."
- Podotkol, že vyjadrenie nespokojnosti poslancov či občanov rieši v samospráve mechanizmus petície či referenda. Pripustil však, že vyslovenie nedôvery protizákonné nie je, keďže zákon to ani neumožňuje, ani nezakazuje. Poznamenal, že Veľké Kapušany nie sú prvou samosprávou, ktorá takýto krok použila: "Už sme sa s tým stretli. Vyslovovala sa nielen nedôvera, ale na potvrdenie postavenia starostu mu väčšina poslancov vyjadrila aj dôveru."
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín