BANSKÁ BYSTRICA . Kauza Slánske lesy, pri ktorej štátu hrozí, že príde na základe záhadnej reštitúcie o 6500 hektárov lesov a pozemkov v hodnote približne 66 miliónov eur, je aj po desiatich rokoch stále otvorená. Hoci je označovaná za podvod storočia a v jej začiatkoch ju skúmali aj poslanci parlamentu, na rozhodnutie si musí štát ešte počkať.
Aj napriek všeobecnej skepse sa včera kauza predsa len posunula. Krajský súd v Banskej Bystrici po piatich rokoch od obžaloby začal pojednávanie. Justícia stratila roky pre spory o to, či bude kauzu pojednávať krajský súd alebo špeciálny, ale aj pre presuny z Košíc do Banskej Bystrice pre námietky zaujatosti sudcov. O tom, že prípad patrí do Banskej Bystrice musel rozhodnúť Ústavný súd.
Starý prípad
Dĺžka procesu prekáža obvineným. Tvrdia, že za desať rokov bolo porušené ich právo na rozhodnutie v primeranej lehote. Všetci obžalovaní včera popreli vinu. Milan Ičo, ktorý mal podvod podľa prokuratúry zorganizovať, tvrdí, že nikoho neovplyvňoval a hektáre lesov vlastní právom.
„Je na počudovanie, že prokuratúra postavila pred súd vlastníka pozemkov," vyhlásil včera Ičo, ktorý sa aj dnes cíti právoplatným vlastníkom.
Kauza Slánske lesy sa začala pred viac ako desiatimi rokmi. V roku 1998 prišiel podnikateľ z východu Milan Ičo za zvláštnych okolností k lesom a pozemkom za viac ako 66 miliónov eur. Polícia ho o rok neskôr obvinila spolu s notárom a zamestnancom katastrálneho úradu z podvodu a falšovania verejnej listiny. Obžaloba tvrdí, že lesy získal nezákonne.
Lesy a pozemky získala dnes už nebohá babička Dušičková, matka Ičovej manželky, na základe notárskeho osvedčenia. Vraj jej ich daroval v minulosti gróf Ladislav Károly. Potom ich vložila ako nepeňažný vklad do trebišovskej spoločnosti Slánske lesy a tesne pred smrťou previedla obchodný podiel na Milana Iča.
„Nikto z jej rodiny obchodný podiel nechcel, tak požiadala mňa, aby som to prijal," opísal spôsob nadobudnutia majetku.
Starenka vybavila všetko sama
Prokuratúre je okrem iného podozrivé, že v tom čase 85 ročná babička Dušičková vybavovala všetky prevody sama. Dokonca sama vymyslela aj názov novej spoločnosti.
Podnikateľ Ičo po prevode okamžite konal. V roku 1998 dal štátnym lesom Košice výpoveď z nájmu. Slovenská republika v zastúpení advokátkou Irenou Sopkovou podala žalobu na určenie vlastníctva a trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Sopková tvrdí, že nehnuteľnosti nikdy nepatrili pani Dušičkovej. Zoštátnené boli údajne už v roku 1919.
Médiá postupne informovali o Ičových priateľských kontaktoch na sudcov košického okresného a krajského, ale aj Najvyššieho súdu. Štát namietol ich zaujatosť. Najvyšší súd prípad posunul Krajskému súdu v Banskej Bystrici a ten vrátil vec Okresnému súdu v Košiciach. Nakoniec kauza Slánske lesy skončila v Banskej Bystrici.
Precedens
Situácia znepokojovala aj parlament, až nariadil poslanecký prieskum. Poslanec Vladimír Faič (dnes Smer) v roku 1999 na pôde parlamentu interpeloval vtedajšieho ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského.
„Milan Ičo sa svojím konaním snaží vytvoriť precedens v rámci celého Slovenska, ktorým by osoby či už fyzické alebo právnické nadobudli nezákonne majetok štátu bez akéhokoľvek právneho titulu. Predpokladom, ktorý umožnil spáchanie takej závažnej trestnej činnosti, boli údajne najmä jeho osobné známosti s rôznymi osobami z politického i verejného života. Na záver chcem požiadať pána ministra Čarnogurského, aby prijal rozhodné opatrenia na efektívne konanie súdov v tejto veci," vyhlásil Faič.
V občiansko právnom konaní o tom, či vlastníkom pozemkov a lesov je štát alebo Ičo, súd za viac ako desať rokov ešte nerozhodol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín