DÚBRAVKA. Tradíciu stretnutí rodákov založil obecný úrad. Podľa starostu Andreja Bajužika tento rok padol rekord, na akcii sa vystriedalo asi 1 500 ľudí.
"Založili sme ju pred šiestimi rokmi ako prejav úcty k rodákom, rodičom, predkom, ale aj súčasným občanom obce," povedal Bajužik. Dúbravčania sú roztrúsení po celom bývalom Československu od Čiernej nad Tisou po Bratislavu, Od Opavy po Liberec a Prahu, ale mnohých to odvialo ešte ďalej. Tento rok bola akcia výnimočná, keďže obec si pripomenula aj 600. výročie prvej písomnej zmienky.
Rodáci sa vracajú
Najvzdialenejším rodákom bol 25-ročný John Noll z USA. Je potomkom rodiny Petrovcov, ktorí sa pred desaťročiami vysťahovali do Ameriky. Valéria Eľková aktuálne žije s rodinou v Markovciach, kde je starostkou: "Na Dúbravku som nikdy nezanevrela. Žijú tu moji rodičia, mám tu kopu príbuzných a kontakty sú veľmi intenzívne. Vediem k tomu aj deti, aby ani ony nezabudli na svoje korene."
S Johnom Nollom si mala čo povedať. V USA totiž istý čas žili jej svokrovci: "Už nežijú, ale v spomienkach sú stále. Aj mňa ako rodenú Dúbravčanku teší, že Johnova rodina po toľkých rokoch objavila svoje korene."
Príbeh: O Johnovi Nollovi
John Noll priznal, že naposledy boli v Dúbravke jeho starí rodičia v 70. rokoch minulého storočia. Potom sa rodinné zväzky pretrhli. Spomína, ako sa ich podarilo obnoviť: "Vlani bol na Slovensku môj brat Joseph. Vedel len toľko, že rodina pochádza z Dúbravky. Jednoducho šiel vlakom z Bratislavy, prišiel sem a začal sa vypytovať. Tak sme našli svojich."
Príbuzná Nollovcov Eva Viselková na to nikdy nezabudne: "Joseph sa zjavil len tak. Hneď som vedela, že je z rodiny, lebo sa veľmi podobal na svojich predkov. Najskôr som mu nerozumela, ale deti vedia po anglicky."
Josephova skúsenosť a opis jeho zážitkov zo Slovenska motivovali aj Johna. Povedal, že vždy túžil poznať jazyk svojich predkov, ktorý počul od dedka a babky. Rozhodol sa, že tento rok na Slovensku absolvuje mesačný kurz slovenčiny. "A to aj urobil, hoci pri styku s okolím mu ešte prekladám," hovorí jeho príbuzný Ján Viselka.
Johnovi sa "doma" veľmi páči, do Dúbravky sa plánuje vracať pravidelne: "Tým, že som tu, sa mi splnil sen. Ťažko opísať, je to emocionálne silné." Chce sa zdokonaľovať v slovenčine a jazyk predkov chce naučiť aj svoje deti.
Starosta obce priznal, že návratu Nollovcov do rodnej dediny sa tešia všetci Dúbravčania: "Okolo roku 1900 mnohí rodáci odchádzali do Ameriky. Niektorí sa vrátili alebo vracajú. Iných čas celkom odvial a nič o nich nevieme."
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín