aj divokú prírodu. Na špičke ich záujmu je vrch Kremenec na hranici s Poľskom a Ukrajinou.
NÁRODNÝ PARK POLONINY. Turistická sezóna v Poloninách je v plnom prúde. Turistov či cyklistov s batožinou stretnete už v Stakčíne, na hlavnej ceste do Uličskej doliny nad Starinou, na turistických chodníkoch alebo v dedinách, kde sa po túrach zvyknú občerstviť.
Olomoučania: Ideme tam, kde nás to zaujme
V utorok sme na serpentínach nad vodárenskou nádržou Starina míňali skupinu turistov, ktorá v úmornej horúčave stúpala k sedlu Karcaba pod obcou Príslop. Spolu s nimi stúpali aj dva psy. Podvečer sme skupinku stretli v obci Topoľa. Náročný pochod im evidentne neubral na nálade. "Sme priatelia z Olomouca," prezradila nám Alžbeta Dokoupilová. Spoločnosť im robil trinásťročný dalmatínec Alan a ročný buldoček Karel. Minulý rok boli vo Vihorlatských vrchoch. K Vihorlatu sa vybrali od Sniny cez Morské oko a túru zakončili až v Ubli. "Bolo to perfektné," zhodli sa všetci. Tento rok sa preto na východ Slovenska znova vrátili. Prišli vlakom.
V nedeľu vystúpili na železničnej stanici v Stakčíne a do národného parku sa vybrali pešo. Urobili si pauzu nad Starinou a v pondelok zdolali serpentíny. Keďže v obci Príslop nenašli otvorené žiadne pohostinstvo, aby sa občerstvili, odbočili do obce Topoľa. Partia nemá okrem výstupu na Kremenec konkrétny cieľ. Povedali, že si vychutnávajú pobyt v prírode, kochajú sa výhľadmi na krajinu a ak ich niečo zaujme, jednoducho sa tam vyberú. Podmienkou je, že všade idú pešo. "A ako inak?", čudovali sa potom, čo sme sa začudovali my. Krajina a priateľskí ľudia sa im páčia a túlať sa tu chcú až do nedele. Ubytovanie? Pod širákom, za dažďa pod prístreškom. Romantika sa končí v nedeľu.
Turistov z Českých Budějovíc prekvapili cesty
V Novej Sedlici sme stretli skupinku turistov z Humenného a Bratislavy. Vracali sa z Kremenca. Upozornili nás, že informačné stredisko pre turistov našli zatvorené. Podľa ich názoru by mal byť na turistickom chodníku aj náučný chodník a viac odpočívadiel. Na adresu prírody padli len superlatívy.
Podobne nadšených krásnou krajinou sme v Novej Sedlici stretli aj členov turistického oddielu Jadrovej elektrárne Temelín z Českých Budějovíc, ktorí zišli do dediny z Kremenca. Tí si Poloniny vybrali tento rok za svoj cieľ takisto po tom, čo boli minulý rok na Vihorlatských vrchoch. Namierili si tam aj v pondelok, len od výstupu k Vihorlatu ich odradila búrka, ktorá ich zastihla v lese. "V Poloninách sme prvýkrát," prezradili. "Ja som nadšený. Vyhľadávam divočinu. Tu sa mi páčilo," povedal jeden zo skupiny s tým, že najviac ho prekvapili upravené cesty v regióne.
Skupina priateľov chodí na spoločné túry od roku 1991, väčšie akcie majú dvakrát za rok. Na Slovensku pochodili azda už všetko, Európu prešli skrz-naskrz. V oddieli boli aj starší turisti. Čo ich na turistike baví? "Aktívny pohyb! Nebudeme do osemdesiatky sedieť a sťažovať sa, že nás všetko bolí. Musíme telo precvičovať! A tá príroda. Krásna! Vystúpite na vrchol a ten výhľad...," rozplývali sa.
Skupina turistov vysvetlila, že predtým, ako vyrazili, si svoj pobyt na Slovensku starostlivo naplánovali. Preštudovali bedekery, pozháňali si mapy a ďalšie informácie o regióne. Ubytovali sa v Michalovciach, odkiaľ vyrážali na túry po Zemplíne. Ich ďalšia cesta povedie na Duklu, potom do Bardejova. Podobne ako skupinka z Olomouca, služby informačného strediska v podstate nepotrebovali. Príznačný český humor im nechýbal ani po niekoľkohodinovej túre: "Keď prídete strhaní, všetko vás bolí, nohy, kolená, ste smädní a potom prídete do kúpeľne alebo si dáte chladené pivo, to je nádhera! Za to stojí aj desať hodín plahočiť sa po kopcoch."
Pripomienku, na ktorú reagovala skupinka smiechom, mal len jeden z turistov: "Hore na Kremenci by mal byť bufet. Pivo, víno, čaj. Fakt tam chýba. Veď je tam taký 'provoz', že až..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín