KOŠICE. Štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok v Uliči naďalej ťaží drevo v lokalite zapísanej do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Upozorňuje na to Viliam Bartuš, náčelník Lesoochranárskeho zoskupenia VLK Východné Karpaty.
Otvorený list poslal Správe Národného parku Poloniny, vedeniu štátneho podniku a ministerstvu zahraničných vecí, ktoré je garantom dodržiavania Dohovoru o ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. Lesníci ťažili drevnú hmotu minulý týždeň priamo v jadre chráneného územia v Národnom parku Poloniny, tvrdí Bartuš.
„Slovensko sa zaviazalo, že na každom z nominovaných území bude dodržiavať zásadu prísneho nezasahovania. Skutočnosť je iná. Najvyšší stupeň ochrany platí len na časti územia, ktoré je v zozname zapísané," povedal Bartuš.
Hospodárske lesy
Zástupca riaditeľa Lesopoľnohospodárskeho majetku Ulič Štefan Salaj vylučuje, že by lesníci ťažili v jadrovom území: „Ťaží sa len v lokalitách, kde platí tretí a druhý stupeň ochrany." Podľa Salaja ide výlučne o hospodárske lesy.
Pralesy, v ktorých platí piaty stupeň, sú bezzásahové: „Striktne dodržiavame hranice jednotlivých území," tvrdí Salaj.
Previerka v teréne
Pracovníci Správy Národného parku Poloniny stav overia v teréne: „Podľa informácií od ochranárov nevieme určiť, či sa ťaží priamo v zóne," povedal riaditeľ Juraj Minarčin.
Na východ mieria aj zástupcovia Štátnej ochrany prírody v Banskej Bystrici. Mali by riešiť aj majetkoprávne vzťahy s vlastníkmi lesov a otázku hraníc územia: „Ťažko povedať, či niekto rúbe v lokalite, ktorú by sme mali chrániť, keď nie je jednoznačne stanovená hranica," povedal Ivan Koubek, šéf sekcie pre medzinárodnú spoluprácu ŠOP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín