TREBIŠOV/KOŠICE. Námestník trebišovskej nemocnice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Vladimír Dvorový pre Korzár uviedol, že hoci sa ochorenie preukázalo, 28-ročná žena mala len ľahké príznaky a po šiestich dňoch ju mohli prepustiť domov.
Podľa Dvorového mali na infekčnom oddelení nemocnice v posledných týždňoch dvoch pacientov s podozrením na výskyt prasacej chrípky. "Serologické vyšetrenia ju potvrdili len u spomínanej ženy z okresu Trebišov. Hospitalizovaná bol koncom júla, v nemocnici ležala šesť dní, potom bola prepustená domov. Mala ľahké príznaky bez komplikácií." Dodal, že žena sa novou chrípkou nakazila na 3-týždňovej dovolenke v zahraničí, konkrétne miesto neuviedol. Nám sa podarilo zistiť, že to bolo na španielskom ostrove Malorka.
Rodina je zdravá
"Momentálne je zaradená do pracovného procesu. Rodina bola poučená našimi epidemiológmi," povedala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva Lenka Šramková. Obavy z možného prenosu by podľa nej ľudia mať nemali. Vzorky lekári odobrali aj rodine chorej. "Nedošlo ku vzniku žiadného kontaktného ochorenia."
Na východe sa vírus vyskytol druhý raz. V približne rovnakom čase ako trebišovský prípad sa príznaky prejavili u 45-ročnej ženy z Prešovského kraja. Tá sa nakazila v USA.
Vírus straší
Na východe okrem dvoch potvrdených prípadov hlásia zdravotnícke zariadenia aj stovky testovaných kvôli podozreniu na toto ochorenie. Niekoľko desiatok vzoriek bolo odobratých aj vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice. Vážnejší zdravotný stav niektorých pacientov si vyžiadal hospitalizáciu.
Epidemiológovia pravidelne vydávajú aktuálnu epidemiologickú situáciu vírusu A (H1N1). Minulý týždeň bolo na Slovensku potvrdených 12 nových prípadov. Celkovo bolo od začiatku pandémie zaznamenaných 47 ochorení, z toho trikrát bol prenos zistený priamo na slovenskom území.
Prvé výsledky do dvoch hodín
Pomoc obvodného lekára vyhľadajte, ak sa po návrate z cudziny do siedmich dní prejavia aspoň dva typické príznaky chrípky. Odborník vás v prípade potreby odporučí na testy do nemocnice. Infikovanie pacienta možno určiť testovaním krvi alebo výterom z nosa, hltanu alebo nosohltanu.
Vzorky si zbiera regionálny úrad verejného zdravotníctva. Hygienici biologický materiál posielajú do Národného referenčného centra v Bratislave alebo virologického laboratória v Banskej Bystrici. Prvé priebežné výsledky sú známe do dvoch hodín. Druhá diagnostika trvá jeden až päť dní.
Kým nie je zrejmé, či je testovaný nakazený, ostáva v karanténe - doma alebo v nemocnici. Závisí to od závažnosti zdravotného stavu. Pacient je infekčný počas celého času trvania klinických príznakov približne 5 až 7 dní. Ak je doma, mal by obmedziť kontakt s ostatnými osobami.
Autor: kag/lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín