. Hľadanie pravdy ochromuje fakt, že neexistuje aktuálna oficiálna presná mapa vyhláseného územia. Podľa Štátnej ochrany prírody SR sú doterajšie mapy nepoužiteľné. Navyše, presné informácie chýbajú hlavne hospodáriacim vlastníkom pozemkov.
NÁRODNÝ PARK POLONINY. Lesoochranárske zoskupenie VLK Východné Karpaty nás minulý piatok upozornilo na to, že sa ničí unikátne prírodné svetové dedičstvo Karpatských bukových pralesov zapísané v zozname UNESCO.
Lesoochranári: Ničia vzácny prales!
"V týchto dňoch začala prebiehať plánovaná ťažba stromov za pomoci ťažkej techniky priamo v jadre svetového prírodného dedičstva UNESCO, ktoré sa rozprestiera v Národnom parku Poloniny," informoval nás Viliam Bartuš z VLK-a Východné Karpaty.
V lokalite pod Jarabou skalou, v doline Zbojského potoka nad obcou Nová Sedlica v okrese Snina boli vo štvrtok 30. júla.
Poslal nám aj mapy, na ktorých je vyznačené vyhlásené územie prírodného svetového dedičstva Karpatských bukových pralesov. Povedal, že je verejnosti prístupná na informačnom stredisku správy NP Poloniny.
Doložil aj mapu s vyznačeným miestom ťažby a fotografie, ktoré vo štvrtok urobili na mieste ťažby. Podľa lesoochranárov v pralesoch ťaží štátny podnik Lesopoľnohospodársky majetok Ulič.
Lesníci: Len prebierka v hospodárskom lese
Štefan Salaj, výrobno-obchodný námestník majetku Ulič, ktorý je v súčasnosti poverený jeho riadením, ich prítomnosť blízko NPR Jarabá skala nepoprel.
Rázne však odmietol ťažbu dreva v chránených pralesoch. Uviedol, že v spomínané dni robili v lese v blízkosti NPR predpísanú prebierku, teda výchovnú ťažbu v porastoch. "O žiadnu rubnú ťažbu nejde," povedal.
Vysvetlil, že postupujú podľa riadne schváleného desaťročného lesného hospodárskeho plánu. "Zdôrazňujem, že sme boli v hospodárskom lese v treťom stupni ochrany, nie v pralese," prízvukoval Salaj.
"Pralesy sú v NPR. My presne vieme kde a nezasahujeme tam," povedal. Argumentoval, že v blízkosti NPR Jarabá skala robia primerané zásahy, čo má potvrdiť aj revízia, ktorú uskutočnil Obvodný úrad životného prostredia v Humennom, stále pracovisko Snina a správa NP Poloniny. Podľa Salaja prebehla nedávno, 27. júla.
Správca národného parku: Mapa je nepresná
Juraj Minarčin, riaditeľ Správy NP Poloniny potvrdil, že kontrolovali dodržanie ochrany NPR Jarabá skala. "Hranica NPR nebola poškodená," povedal s tým, že NPR majú v teréne riadne vyznačenú tabuľami, znakmi a označením stromov. Reagoval, že po podnete lesoochranárov na mieste vykonajú ďalšiu kontrolu dnes, najneskôr zajtra.
Na to, či môžeme informácie lesoochranárov o ničení svetového prírodného dedičstva pokladať za relevantné, ak vychádzali z doteraz zverejnených máp, sme dostali nečakanú odpoveď. Je vraj nemožné presne určiť hranice územia. Dôvod? Doteraz zverejnená mapa zapísaného územia do zoznamu UNESCO nezodpovedá realite. Správa NP Poloniny upozornila na nepresnosti a vypracovala návrh spresnenia hraníc územia, ktoré adresovala riaditeľstvu Štátnej ochrany prírody SR.
Mapa verejnosti prístupná v informačnom stredisku správy NP Poloniny, kde je vyznačené územie svetového dedičstva. Podľa VLK-a červená farba sú súčasné rezervácie a zároveň lesy zaradené do svetového prírodného dedičstva UNESCO a tmavozelená farba sú "len" lesy UNESCO.
Foto: VLK
Štátna ochrana prírody: Oficiálna mapa chýba
Ľuboslavovi Mikovi, riaditeľovi sekcie ochrany prírody a krajiny Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) sme položili otázku: Podľa akej mapy je možné v súčasnosti presne určiť hranice Karpatských bukových pralesov zapísaných do zoznamu UNESCO? Mika odpovedal, že presná mapa s oficiálnym vyznačením tohto územia doposiaľ neexistuje. Od zodpovednosti za vzniknutú situáciu sa dištancoval. Dôvodom toho, prečo nastala, je podľa neho fakt, že zistili veľké rozdiely medzi číselnými a mapovými podkladmi, ktoré dokladovali UNESCO pred vyhlásením navrhovatelia projektu. "V dostupnej mape je veľa technických chýb," povedal. Prišlo sa na to podľa neho až po vypracovaní nominačného projektu s mapami a podkladmi Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP SR) v spolupráci s profesorom Vološčukom a docentom Pichlerom a po zapísaní územia do zoznamu UNESCO.
Zápis bez vedomia majiteľov lesa
Mika spomenul ďalšiu závažnú vec, ktorá ho trápi: "Pred zápisom územia do zoznamu UNESCO nikto neoslovil vlastníkov pozemkov. Okrem toho, že ako vlastníci nemajú doteraz žiadne oficiálne informácie, nikto ich neinformoval ani o tom, aké obmedzenia v hospodárení im z toho plynú." Riaditeľ uviedol, že v súčasnosti pracujú na náprave stavu a okrem rokovaní s vlastníkmi spresňujú aj informácie potrebné k vypracovaniu oficiálnej mapy. "Je to veľmi komplikované," podotkol. Zdôraznil, že v prvom rade chcú štátni ochrancovia prírody pri ochrane vzácneho územia zmeniť postoj k vlastníkom pozemkom. "Nechceme len direktívne čosi vyhlasovať za chránené a vlastníkov obmedzovať. Chceme sa stať ich partnermi," povedal.
Pripravia nutné zmeny
Mika nás informoval, že kvôli tomu, aby urýchlili riešenie problému, sa na budúci týždeň zídu s ďalšími zainteresovanými na pracovných stretnutiach na správe NP Poloniny v Stakčíne v okrese Snina. ŠOP SR bola totiž poverená tým, aby ukončila proces vyhlasovania v zozname UNESCO zapísaného dedičstva, vyhlásením v národnej kategórii chránených území podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Tým zabezpečí ich ochranu v zmysle platnej legislatívy. Týmto bola poverená až po odovzdaní certifikátu v Paríži. Dovtedy ani do prípravy a realizácie nominačného projektu zapojená nebola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín