lý mesiac prevádzky sa tu najvyššia denná návštevnosť vyšplhala nad tisícku rekreantov.
ZEMPLÍNSKE HÁMRE. Obecné zastupiteľstvo pred časom s odvahou, no aj možnými rizikom rozhodlo, že obec z vlastných zdrojov, na svojom území, vybuduje športovo-rekreačný areál, ktorého novou súčasťou sú aj dva bazény. S prípravnými stavebnými prácami v lokalite začali v auguste minulého roku. Predpokladaná výška investície bola 199 160 eur (6 miliónov korún). Šetrenie nákladov sa im podarilo vďaka tomu, že mnohé práce robili svojpomocne, prostredníctvom verejnoprospešných, neskôr aktivačných činností a drobných služieb pre obec.
Bazény s vyhrievanou vodou
Športovo rekreačný areál Barnova Rika slávnostne otvorili len 3. júla a už od začiatku jeho prevádzky majú plno. Návštevníci vyhľadávajú relax v 25-metrovom plaveckom bazéne a deti šantia v 6-metrovom bazéne so šmýkačkou. V areáli si môžu návštevníci na upravených miestach urobiť piknik alebo grilovať, deťom sú k dispozícii hojdačky a preliezky. Samozrejmosťou sú reštauračné služby alebo ponuka prenájmu tenisových kurtov či možnosť športovania na multifunkčnom ihrisku.
Zdrojom vody pre bazény je Barnov potok, ktorý steká do údolia z Vihorlatských vrchov. "Voda je vyhrievaná a má stálu teplotu. V plaveckom bazéne má už zrána minimálne 25 °C, priemerná denná teplota vody je 27 °C. Voda v detskom bazéne má od 28 do 30°C. Detský bazén každý večer vypúšťame a kompletne čistíme," hovorí starosta obce Jozef Gajdoš.
Turisti zo Sninského kameňa stredisko neobídu
Do areálu skoro na konci dediny prúdi denne množstvo áut s návštevníkmi zo širokého okolia. "Keď je dobré počasie, slnko už zrána a denné teploty okolo tých 27 až 28 °C, tak je návštevnosť aj 900 ľudí za deň, vrátene nočného kúpania. V horúce dni, ktoré boli, sme tu mali návštevnosť 1 100 ľudí za deň," vraví Gajdoš. Obľúbené je aj nočné kúpanie od siedmej do desiatej hodiny, keď sa návštevnosť pohybuje od 120 do 170 ľudí.
Na otázku, či sa investícia obci oplatila, reaguje: "Nie je to o zárobku, ale o tom, že sme ľuďom poskytli ďalšiu službu. Snažíme sa, aby bola kvalitná a aby boli spokojní." Gajdoš hovorí, že len jedno percento návštevníkov tvoria ľudia z obce. Najviac ich prichádza z blízkej Belej nad Cirochou, Sniny, Humenného. "Chodia k nám turisti z Čiech, Poľska, ktorí idú na Sninský kameň. Po túre zisťujú, že je tu možnosť okúpať sa," vysvetľuje starosta.
Dopĺňa, že mnohí turisti pri kameňolome pod Sninským kameňom využívajú možnosť ochutnania tunajších špecialít či prehliadku zvierat na gazdovskom dvore, ktorý je súčasťou spoločnej aktivity obce a domácich v rozvíjaní služieb v cestovnom ruchu.
Dali im dôvod na návrat
Gajdoš vraví, že Hámorčania chodia k bazénom hlavne po práci alebo preferujú skôr nočné kúpanie. Počas sezóny tu prácu našlo 8 ľudí z obce. "Sezónu by sme chceli potiahnuť, pokiaľ sa bude dať," hovorí starosta s tým, že momentálne finišujú s dostavbou sauny. V obci je možné ubytovať sa v penzióne, ktorý je v jej strede, v chatovej osade v blízkosti športového areálu. V krátkej budúcnosti by mali pribudnúť ďalšie dva penzióny.
Dedina je bokom od hlavnej cesty z Humenného do Sniny. Jediným dôvodom, prečo ju turisti doteraz navštevovali, je jej miesto na úpätí Vihorlatských vrchov, kam smerovali na túry. Pomaly však mení svoje postavenie v ich povedomí. "Tisíc hláv, tisíc rôznych názorov. Väčšina ľudí je spokojná. Odchádza od nás s poďakovaním a s ubezpečením, že sa vrátia," konštatuje starosta Gajdoš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín