TREBIŠOV. Zámer predstavil vedeniu mesta, mestskej rade aj poslancom. Tí to odobrili. Odklepli aj výnimku zo zákona o majetku obcí, ktorý od 1. júla prikazuje na prenájmy a predaje majetku robiť verejné obchodné súťaže. Stotožnili sa s tým, že ide o "prípad hodný osobitného zreteľa". Hokejisti budú mať ľad pripravený do konca budúceho týždňa.
Rýchly spád udalostí
Hokejový klub sa v polovici júla dozvedel, že mesto tento rok neplánuje urobiť na zimnom štadióne ľad. Dôvodom mal byť nepredpokladaný výpadok v rozpočte kvôli kríze. Stalo sa to v hodine dvanástej, keďže hokejisti už od 1. augusta chceli začať prípravu na ľade. Upozorňovali, že verdikt mesta spôsobí zánik hokeja, keďže bez ľadu nie je možné trénovať ani hrať. Na vyhlásenia mesta reagovali zorganizovaním protestu pred magistrátom. Konal sa minulý utorok, prišlo naň asi 250 ľudí. Hokejisti, ich rodičia aj verejnosť apelovali na mesto, aby svoj zámer prehodnotilo. Dostali prísľub, že sa tým budú zaoberať poslanci.
Podľa slov riaditeľa Hokejového klubu Branislava Kohutiara po medializácii protestu klub kontaktoval podnikateľ Petr Černák, ktorý sa hokeju venuje už 10 rokov - jeho syn hráva za Košice. Černák navrhol, že si štadión dlhodobo prenajme, zabezpečí ľad a tým aj prípravu hokejistov na sezónu. Začiatkom týždňa rokoval s vedením mesta a mestskou radou. Tá odporučila ponuku promptne prerokovať v zastupiteľstve.
Ľad pre hokejistov aj verejnosť
Poslanci o tom rokovali v stredu. Chceli vysvetlenie. Černák vyhlásil, že k tomuto kroku ho viedol obdiv k trebišovskému hokeju a ľuďom, ktorí ho celé roky manažujú v ťažkých podmienkach. Vyhlásil, že nebude vystupovať ako sponzor ani zriaďovateľ klubu a chce, aby naďalej fungoval pod hlavičkou mesta.
Primátor Vladimír Anďal (KDH) dodal, že podobný model fungovania športu majú už Michalovce (hádzaná). Leitmotívom zmluvy mal byť 5-ročný prenájom štadióna, prioritne spojený s prácou s mládežníckymi prvoligovými tímami. Na otázku Mareka Dragulu (SNS), či budú prenajímať ľad verejnosti, Černák reagoval, že s tým počítajú: "To však neznamená, že ho budeme predávať za takú cenu ako v Košiciach." Zachovať chcú verejné korčuľovanie, zvažujú jeho rozšírenie.
Plánujú rekonštrukciu a celoročnú prevádzku
Jaroslav Papák (NEKA) žiadal vysvetlenie, čo všetko investor zastreší: "Klub, chod štadióna a úvaha je o rekonštrukcii technickej časti, ktorá je už zastaraná," reagoval Černák. Podľa neho na bežný chod štadióna a klubu potrebujú asi 400-tisíc € (12 mil. Sk). Rekonštrukciu chcú začať hneď po skončení jesennej časti súťaže, aby jarnú už začali po novom. Dodal, že prioritou bude modernizácia technológie na báze čpavku. Plánujú celoročné prevádzkovanie štadióna: "Na 99 % sme rozhodnutí, ak to technické podmienky dovolia." Firma netají záujem o kúpu štadióna: "Ale najskôr sa chceme prezentovať a potom niečo pýtať." Mikuláš Kopka (Smer) upozornil, že rekonštrukciu mesto vyčíslilo na 460-tisíc € (13 - 14 mil. Sk). Černák reagoval, že taký kapitál majú. Papák vyjadril obavy, či sú plány reálne. Žiadal, aby rozhodnutie preložili na neskôr. Dôvodil staršími zmluvami, ktoré mesto dostatočne právne neošetrilo a teraz to riešia súdy. Černák sa tomu nebránil, ale upozornil, že sú v časovej tiesni. Odklad by oddialil výrobu ľadu a hokejisti by nemohli začať prípravu.
Schválili výnimku zo zákona
Poslanci sa po zvážení všetkých "za" a "proti" uzniesli, že štadión spoločnosti Soil prenajmú. Za podmienok dohodnutých v nájomnej zmluve - tú budú schvaľovať pred podpísaním. Do času jej schválenia odklepli uzavretie zmluvy o budúcej zmluve medzi mestom a Soilom. Museli schváliť aj výnimku zo zákona o majetku obcí. Od 1. júla jeho novela zaviedla povinnosť obcí predávať a prenajímať majetok cez verejné obchodné súťaže. Výnimočne to nemusí robiť, ak trojpätinová väčšina poslancov schváli, že "ide o prípad hodný osobitného zreteľa".
Trebišovskí sa zhodli, že prenájom štadióna, ktorý umožní promptne pripraviť ľad a hokejistov na sezónu, pod túto výnimku spadá. So všetkými tromi časťami uznesenia súhlasilo všetkých 23 prítomných poslancov. Riaditeľ klubu Branislav Kohutiar pre Korzár dodal, že verdikt umožnil začať prípravu ľadu. Podľa neho bude hotový do konca budúceho týždňa.
Zostane len 8 zo 14 zamestnancov
Kopka sa pýtal na personálne obsadenie štadióna, kde pracuje 14 ľudí z Technických služieb. Černák pripustil, že potrebujú len ôsmich. Viceprimátor Ľubomír Cibere(NEKA) spresnil, že to pri rokovaniach akceptovali a dohodli sa, že v prvom rade budú na štadióne pracovať ľudia z Trebišova, resp. z Technických služieb: "S tým, že ich mzda bude stopercentne refundovaná od mesta. Nie je naším zámerom, aby došlo k uvoľňovaniu ľudí bez príčiny." Ivan Hrdlík (NEKA) debatu odľahčil vyhlásením, či "nechcú aj plaváreň". Černák to nevylúčil s dôvetkom, že prioritou je štadión, nie plaváreň. Jej možným prenájmom sa budú zaoberať najskôr o 2 - 3 mesiace.
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín