avdepodobne jediné na Slovensku, kde si môžete pozrieť vystavené exponáty len v plavkách a deti trebárs s nafukovacím kolesom.
ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Múzeum sa nachádza v rekreačnom stredisku Kaluža necelých 30 metrov od pláže. Správcom je Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., Správa povodia Laborca. Je otvorené len počas letnej turistickej sezóny v júli a auguste. Vodohospodári tu vystavujú množstvo historických fotografií z budovania vodných nádrží a výstavby vodných tokov po celom východnom Slovensku, ale aj zaujímavé starobylé exponáty a mapy.
Keď prší, rekreanti idú do múzea
Jana Pihuličová z Vodohospodárskeho múzea vysvetlila, že keď je pekné počasie, rekreantom sa veľmi do múzea nechce. "Keď je chladnejšie, je viac návštevníkov. Keď je teplo, sú pri vode. Oproti minulým rokom je menej zahraničných turistov. Denne sa tu vystrieda tak do desať ľudí. Väčšinou prichádzajú z pláže. Mnohí o múzeu ešte nevedia a zablúdia k nám len náhodou. Najčastejšie ich zaujíma, kedy sa začala stavať vodná nádrž Šírava," povedala Pihuličová.
Počas hudobného festivalu Šíravafest sem náhodne zablúdila aj nitrianska skupina U.K.N.D. "Keď sa prechádzali po pláži, tak sem zašli a prezreli si exponáty."
Vystavujú fašiny a dusaky
Múzeum tvorí jediná miestnosť, v ktorej sú exponáty a podsvietené panely s fotografiami. "Mňa zaujali pekné fotografie rekreačných zariadení, ktoré dnes, žiaľ, chátrajú," povedal Igor z Michaloviec.
Okrem histórie Šíravy tu návštevníci bližšie spoznajú prácu vodohospodárov pri odstraňovaní povodní. V expozíciách sú rôzne nástroje a náradia, ktoré používali pri budovaní hrádzí, ako rôzne rohože, dusaky - ubíjaky na spevňovanie hrádzí a fašiny (zviazané konáre, ktoré spevňovali rozmočenú pôdu a blatistý terén). Nájdete tu aj výbavu strážnikov, ktorí slúžili na hrádzach rôznych vodných tokov na východnom Slovensku, a panáka znázorňujúceho vodohospodárskeho pracovníka s povodňovou fakľou. Tento oblek a výstroj používali vodohospodári v rokoch 1918 až 1945. V strede miestnosti stojí starobylý vodohospodársky projekčný stôl s pomôckami.
Múzeum je otvorené každú stredu a štvrtok od jedenástej do druhej hodiny popoludní. V piatok a sobotu od dvanástej do štvrtej popoludní. Vstupné je 50 centov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín