.
SOBRANCE. Bývalý kameňolom pri obci Beňatina v okrese Sobrance je počas letných horúčav plný rekreantov. V sobotu sa tu kúpalo a slnilo približne 50 ľudí. Na mieste, ktoré je vzdušnou čiarou vzdialené od Ukrajiny len tri kilometre, parkovali autá od Košíc, Prešova, Sabinova, Sniny a Michaloviec. Do kameňolomu prichádzajú zo zvedavosti aj ľudia, ktorí sa rekreujú na Zemplínskej šírave. Priťahuje ich netradičná prírodná scenéria, priezračná voda a kamenné útesy.
Turistom pripomína Plitvické jazerá
Kameňolom sa nachádza medzi obcami Beňatina a Inovce. Vedie k nemu úzka asfaltová cesta, po ktorej kedysi premávali nákladné autá. Pred piatimi rokmi sa tu ešte ťažil travertín. Po tom, čo ho zaplavila spodná voda, stal sa vyhľadávaným miestom obyvateľov prihraničných obcí. Posledné dva roky tu mieri čoraz viac zvedavcov a turistov z celého Slovenska, ale aj zahraničia.
„Pripomína mi to Plitvické jazerá v Chorvátsku. Voda je tu priezračná. Jednoducho nádhera," povedala 31-ročná Jana z Michaloviec. Do kameňolomu chodieva pravidelne s kamarátmi aj 14-ročná Simona z obce Inovce. „Cez leto sme tu skoro každý deň. Je tu pekne, ale už to nie je ono, keď tu chodí tak veľa ľudí. Keď o tom vedeli iba miestni, bolo to lepšie," povedala.
Starosta Beňatiny Andrej Petrúň potvrdil, že kameňolom sa stal vyhľadávaným miestom nielen pre slovenských, ale aj zahraničných turistov. "Keď je pekné počasie, chodí tu veľa ľudí. Zo zahraničných turistov najmä Poliaci. Často sa v dedine pýtajú ľudí na cestu. Hoci sa stal kameňolom vyhľadávaným miestom, propagáciu mu nerobíme a ani nemôžeme. Je to nebezpečné a kúpanie je tu len na vlastné riziko," vysvetlil starosta. Petrúň dodáva, že využívať kameňolom na rekreačné účely je preto nereálne.
Kúpu sa tu aj deti
Prírodnú vodnú nádrž preskúmali pred rokmi aj potápači. Zistili, že najväčšia hĺbka dosahuje okolo štyroch metrov. Žijú tu dokonca aj ryby. Petrúň dodáva, že kvôli vysokej návštevnosti by bolo vhodné postaviť pri kameňolome sociálne a hygienické zariadenia. „Ale keďže kúpanie je tu len na vlastné riziko, nemôžeme to urobiť. Okrem toho obec na to nemá ani peniaze navyše".
Starosta hovorí, že netradičné miesto si viac vážia turisti ako niektorí domáci obyvatelia. „Mládež tam zvykne po nociach sedieť pri táboráku a potom tam robia neporiadok. Turisti, ktorí kvôli kameňolomu prejdú stovky kilometrov, si to vážia viac".
V sobotu sa tu kúpali aj rodiny s deťmi. Pre malé deti je však prostredie absolútne nevhodné. Dno je nepravidelné a má strmé klesanie. Ľahko sa tu môžu zraniť aj skúsení plavci. Na niektorých miestach trčia tesne pod hladinou skaly. Niektorí odvážlivci vyhľadávajú kameňolom aj kvôli adrenalínu a do vody skáču z útesov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín