ta informovať aj prostredníctvom obrazovky umiestnenej v centre mesta.
STRÁŽSKE. Na okraji mesta prebieha výstavba oceliarne za viac ako 178 miliónov eur (5,4 mld Sk). Niektorí obyvatelia Strážskeho sa obávajú, že nový hutnícky závod bude mať negatívny vplyv na životné prostredie. Manažment spoločnosti Slovakia Steel Mills (SSM), a. s., ktorá je realizátorom stavby tvrdí, že vplyv oceliarne na prostredie bude v porovnaní s bývalým chemickým závodom Chemko zanedbateľný.
Filtre a špeciálne technológie
Technický riaditeľ SSM, a. s., Marian Siegfried uviedol, že obyvatelia mesta boli spočiatku nedôverčiví. "Jedným z prvých krokov bolo, že sme zástupcov mesta pozvali do Švajčiarska, kde v strede mesta je takáto fabrika," povedal. Siegfried pripustil, že v oceliarni, kde sa bude spracovávať železný šrot, bude nadmerný hluk. "Záťažou je hluk. Priamo v halách budú preto nainštalované hlukové izolácie, ale aj vonkajšie, aby sa tlmil hluk zo šrotoviska," upresnil.
Siegfried vysvetlil, že mesto určite nepohltí popol a úlety z oceliarne. "Na filtračné zariadenie je daný veľký akcent. Tie filtre odoberú 99 percent škodlivín. Je to technológia 21. storočia a nedá sa absolútne porovnávať s technológiami, ktoré tu boli budované pred 40 rokmi. Je to modernejšia technológia, ktorá pracuje na inom princípe," povedal.
Generálny riaditeľ spoločnosti Ján Tušim uviedol, že oceliareň bude mať dva komíny. "Z jedného nebude vychádzať nič, len teplý vzduch a z druhého CO2. V porovnaní s tým, čo bolo v Strážskom a okolí, keď tu bola chemická výroba, je to zanedbateľné. Kvôli tomu, aby sme ukázali, že to myslíme vážne, vybudujeme obrazovku, na ktorej budeme kontinuálne on-line ukazovať aký je stav na našom komíne. Sme v Európskej únii a musíme spĺňať kritériá, také isté pravidlá, aké sú vo Švajčiarsku, Anglicku, vo Francúzsku. V prípade, že by sme to nedodržiavali, je to otázka mesiaca a bolo by to odstavené. Táto investícia sa nedá spochybniť tým, aby neboli vyriešené všetky výstupy," dodal Tušim.
Zvýši sa intenzita dopravy
V novom hutníckom závode budú vyrábať oceľové tyče, roxory a drôty. Produkty nájdu využite v stavebnom priemysle. Plánovaná ročná produkcia by mala byť vyše 600-tisíc ton. Oceliareň by mala začať vyrábať v septembri 2010. Vstupnou surovinou pre budúce finálne výrobky bude oceľový šrot a surové železo. Tušim vysvetlil, že v súvislosti s dodávkou surovín sa zvýši intenzita dopravy v meste. Dodal, že hlavnú časť surovín, až 60 percent, budú do oceliarne dovážať po železnici. V areáli nedávno dokončili 2,8 km železnice. Zvyšok surovín budú dovážať nákladnými autami. Oceliareň zamestná 350 pracovníkov. Približne 250 pracovných miest vznikne v rámci servisných služieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín