er 2 roky po tom, ako sa udalosti stali.
KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Vedenie mesta verdikt prokuratúry rešpektuje. Priznáva však, že vznikol zložitý právny problém, ako veci vrátiť do pôvodného stavu. Aktuálne vec posudzuje tím právnikov. Mesto má na hľadanie riešenia 30 dní.
Právny galimatiáš
Exkontrolóra Andreja Kissa odvolali 7 poslanci z 12 na zasadnutí 4. júla 2007. Z prerokovávania o jeho odvolaní a ďalších troch bodov vtedy rozhodnutím 7 poslancov vylúčili verejnosť. Kissa mali odvolať kvôli nespokojnosti s jeho prácou. On dôvody označil za vykonštruované. Podľa neho bola hlavným motívom snaha 7 koaličných poslancov vybrať nového kontrolóra zo svojich radov s tým, že sa vzdá mandátu a na jeho miesto nastúpi náhradník Zoltán Fűlop. Koalícia túto konštrukciu poprela, 5 opozičných poslancov ju označilo za reálnu. Kiss mesto zažaloval. Žiadal vyhlásenie neplatnosti uznesenia o odvolaní a určenie neplatnosti jeho výpovede.
Predpoklady sa naplnili
Mesto následne vyhlásilo výberové konanie na nového kontrolóra. Voľby sa konali 23. augusta. Kissove predpoklady sa naplnili. Medzi 4 uchádzačmi bol koaličný poslanec Karol Pataky - výberové konanie vyhral a vzdal sa mandátu. Jeho náhradníkom sa stal Zoltán Fűlop. Keďže 5 opozičných poslancov na protest opustilo sálu a Pataky už nebol poslancom, v sále zostali len šiesti. Tým zastupiteľstvo nebolo uznášaniaschopné a primátor rokovanie prerušil. Nekonal sa ani akt voľby kontrolóra. Právny galimatiáš pokračoval na zasadnutí 6. septembra, keď sa mali konať voľby a Fűlop mal skladať sľub. Súhlasilo s tým len 6 koaličných poslancov, čo nie je nadpolovičná väčšina. Právnik mesta aj okresný prokurátor tvrdili, že je to v poriadku. Kiss, opozícia aj verejnosť protestovali. Rozčúleného Kissa napokon násilím vyviedla mestská polícia, kým Fűlop skladal sľub. Pri zásahu Kissa zranili, keďže sa bránil. Podal trestné oznámenie.
Generálna prokuratúra dala Kissovi za pravdu
Kiss dal podanie aj na Ústavný súd. Súbežne prebieha na Okresnom súde v Trebišove súdne konanie o určenie neplatnosti Kissovej výpovede. Ťahá sa už druhý rok, verdikt zatiaľ nepadol. Viackrát oslovil aj krajskú a Generálnu prokuratúru - žiadal preskúmanie zákonnosti uznesení, ktoré sa týkali jeho odvolania, nástupu nového kontrolóra a náhradníka Fűlopa. Podnety z októbra 2007, januára 2008 a mája 2008 Okresná prokuratúra v Trebišove aj Krajská v Košiciach vyhodnotili ako neopodstatnené. Ľady sa pohli v marci 2009, keď Kiss opäť oslovil Generálnu prokuratúru (GP). Koncom apríla 2009 mu cez prokurátora Slavomíra Šúreka odpovedala. Kiss Korzár informoval, že rozhodla v jeho prospech. Šúrek v stanovisku uvádza, že sa po preskúmaní dokumentácie nestotožnil s vybavením okresnej prokuratúry ani s vybavením krajskej prokuratúry v súvislosti s Kissovými podnetmi. "Z dôvodu ich nesprávneho vyhodnotenia právneho stavu veci," dôvodil. Vec vrátil krajskej prokuratúre na opätovné konanie a vybavenie.
Voľby kontrolóra aj nástup náhradníka boli nezákonné!
Krajská prokuratúra musela vec preskúmať nanovo. Listom z 23. júna Kissovi aj vedeniu mesta Kráľovský Chlmec poslala oficiálny protest. V ňom upozorňuje, že pri prijatí uznesenia 4. júla 2007 o tom, aby sa o určitých bodoch, vrátane odvolania Kissa, rokovalo neverejne, poslanci konali protizákonne! Prokuratúra protestuje aj proti uzneseniam zo 6. septembra 2007. Namieta, že zákon bol porušený pri nástupe náhradníka Zoltána Fűlopa na uprázdnený mandát po Karolovi Patakym aj pri voľbe Patakyho za kontrolóra. Dôvodí porušením § 3 a § 12 zákona o obecnom zriadení. Navrhuje nezákonne prijaté uznesenia zrušiť! "Pravda raz musela zvíťaziť, hoci to trvalo dlho," vyhlásil Kiss. Očakáva, že mesto dá veci do pôvodného stavu. "Keďže sa potvrdili nezákonnosti pri mojom odvolaní a uznesenia sa musia zrušiť, veci sa vrátia na začiatok. Tým pádom je neplatná aj moja výpoveď, ktorá na odvolanie nadväzovala a kvôli ktorej sa súdim."
Mesto oslovilo tím právnikov
Tak jednoducho ako Kiss situáciu nevníma mestská samospráva. Viceprimátor Arpád Kalapos len potvrdil, že prokurátorský protest dostalo na vedomie aj mesto: "Obdržali sme ho 3. júla. Prokuratúra navrhuje uznesenia zrušiť a nahradiť uzneseniami, ktoré budú v súlade so zákonom do 30 dní od obdržania protestu." Nepoprel, že bude zložité vrátiť veci na začiatok a vyhnúť sa pritom ďalším chybám. Preto mesto požiadalo o právne posúdenie stavu tím právnikov: "Pretože uvedená skutočnosť je právne komplikovaná, mesto ju postúpilo na právny rozbor."
Ktoré paragrafy porušili
Pri odvolávaní exkontrolóra Kissa:
§ 3 Obyvatelia obce, odsek 2, písmeno "c" hovorí, že obyvatelia majú právo zúčastňovať sa na verejných zhromaždeniach obyvateľov obce a vyjadrovať na nich svoj názor a zúčastňovať sa na zasadnutiach obecného zastupiteľstva
§ 12 Rokovanie obecného zastupiteľstva, odsek 4 hovorí, že rokovania obecného zastupiteľstva sú zásadne verejné. Obecné zastupiteľstvo vyhlási rokovanie za neverejné, ak predmetom rokovania sú informácie alebo veci chránené podľa osobitných zákonov (napr. zákon o ochrane osobných údajov v informačných systémoch, či zákon o ochrane utajovaných skutočností)
(lyv)
Pri nástupe náhradníka Fűlopa a voľbe kontrolóra Patakyho:
§ 12 Obecné zastupiteľstvo, odsek (2) hovorí, že rokuje vždy v zbore. Spôsobilé rokovať a uznášať sa je vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Na prijatie uznesenia obecného zastupiteľstva je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov; na prijatie nariadenia je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny prítomných poslancov. Ak obecné zastupiteľstvo nie je spôsobilé
rokovať a uznášať sa, starosta zvolá do 14 dní nové zasadnutie.
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín