ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Splavovanie riek, známe ako Návraty, už 14 rokov pripravuje združenie rovnakého názvu. Tento rok medzi vodákov zavítal aj taliansky manažér Giancarlo Picarreli.
Na splave sú si všetci rovní
Cieľom akcie je zašportovať si, uniknúť z civilizácie, byť v prírode, užívať si neformálnu atmosféru, ale aj spoznať krásy nášho regiónu a vrátiť sa k tradíciám. Koná sa vždy okolo sviatku sv. Cyrila a sv. Metoda. Súčasťou trojdňovej akcie sú stretnutia s ľuďmi bývajúcimi v dedinách okolo riek, večerné vystúpenia folklórnych skupín či návšteva kultúrnych pamiatok. "Návraťáci" splavujú 5 riek - Uh, Laborec, Latoricu, Ondavu a Bodrog. Každý rok štartujú inde - tento rok začínali na Laborci v Michalovciach a menšie skupinky štartovali na ostatných riekach. "Tie sa postupne spájajú až do Bodrogu. Je to symbol - rovnako ako rieky sa na našej akcii spájajú ľudia rôznych národností, politických či náboženských názorov. Tu sú si všetci rovní, lebo princípom splavu je vzájomná tolerancia a pomoc," vysvetlil predseda OZ Milan Duška.
Starí harcovníci aj benjamínkovia
Priznal, že základ účastníkov splavu tvorí "zdravé jadro" asi 30 ľudí, ktorí naň chodia každoročne: "Oni sú dušou splavu. K nim stále pribúdajú noví a viacerí už na splav priniesli aj svoje deti, rodiny či známych." Príkladom je klasik splavov Marek Kočiš, ktorý sa už plavil s manželkou a 3,5-ročným synom. Skúsení vodácki harcovníci tvrdia, že kto si raz splav vyskúšal, väčšinou sa vráti. "Vlani ma na splav nahovorili známi. Celý deň nám pršalo, ale nevadilo - ten relax za to stál. Na vode si totálne vyčistíte hlavu, stretnete skvelých ľudí, žiadny stres, nervy ani mobily. Tento rok som sa na to tešil ako malé dieťa," povedal Pavol Janec zo Sečoviec. Na akciu nalákal aj priateľku Moniku a neplánovane sa plavili až dva dni. "Noc pod stanom, večery okolo ohňa, rozhovory s neznámymi ľuďmi, ktorých akoby som poznala roky... Rada spievam a na rieke sa to nesie do diaľky. Úžasné. Ťažko vysvetliť, treba skúsiť. Určite idem aj na budúci rok," vyznala sa. Benjamínkami splavu boli aj Marcel a Klára Lobovci z Michaloviec: "Kanoe som kúpil už pred dvoma rokmi. Na vode sme ho pokrstili až teraz - prvý deň sme veslovali 30 kilometrov, takže sme mali dosť. Atmosféra je tu super, tak sme šli aj druhý deň. Určite prídeme aj na ďalší rok."
Rarita
Talian, 1 500 holúbkov a logistika
Nováčikom a raritou splavu bol taliansky manažér Giancarlo Picarelli. Keďže jedna z tradičných zastávok splavu je na hati pri vojanskej elektrárni, o akcii sa dozvedel od manažérov Enelu. Chcel si to vyskúšať. "Výborné," pochvaľoval si priateľskú atmosféru. Pod stan síce nešiel, ale z jedného dňa splavu napokon boli dva. Do cieľa v maďarskom Felšoberecki dorazil napriek svojim 62 rokom medzi prvými. Chutili mu aj skvelé zemplínske vína či "holubki", ktoré každý rok chystá starostka obce Zemplín Mária Tuchyňová s kuchárskym tímom. Práve táto obec bola sídlom zemplínskej župy a dala názov aj regiónu. Dnes tu žijú najmä ľudia maďarskej národnosti, ale slovenských vodákov každý rok víta s otvorenou náručou. "Tento rok sme ich nakrútili 1 500. Všetky sa zjedli," priznala starostka, ktorá po jedle nachystala aj folklórny program. Vodáci si ho vychutnali pod historickým župným domom. K tandemu splavu vždy patrí aj logistická jednotka, ktorá sa na vodu nedostane. Jej úlohou je preniesť veci z jedného tábora do druhého a postarať sa o vodákov. Už dávnejšie to prischlo Sobrančanom. "Kedysi sme splavovali aj my, ale aj organizáciu niekto musí zabezpečiť," smeje sa Marián Lukáč, ktorý nechýbal ani na jednom zo 14 splavov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín