Vystavujú tu kompletné portfólio Campbell´s Soup, ktoré Warhol vytvoril technikou sieťotlače. Plátna Campbellových polievok patria podľa odborníkov medzi najrevolučnejšie diela 20. storočia. Warhol v nich prezentuje počiatky nového chápania umeleckého diela. Predmety každodenného života povýšil na výtvarnú tému.
MEDZILABORCE. Výstava Campbellových polievok potrvá v Múzeu Andyho Warhola do konca augusta. Kurátor múzea Martin Cubjak vysvetlil, že ide o unikátnu výstavu druhej série kompletného portfólia Campbell´s Soup, ktoré Andy Warhol vytvoril preňho typickou technikou sieťotlače.
"Warholove plátna Campbellových polievok sa v dejinách 20. storočia považujú spolu s jeho ďalším dielom Brillo Box za jedny z najrevolučnejších počinov. Prezentuje v nich počiatky nového chápania umeleckého diela, keď povyšuje predmet každodenného života, banálny a bezvýznamný artefakt na výtvarnú tému, čím naoko akoby takáto reklama degradovala umelecké dielo a predurčovala ho do kultúrneho či umeleckého obchodu," vysvetlil Cubjak.
Prvýkrát ich vystavili v Los Angeles
Warhol vytvoril dve série Campbellových polievok po desať obrazov. Múzeum doteraz vystavovalo len dva obrazy. Nedávno sa im podarilo zapožičať ďalších osem diel, ktoré sú súčasťou druhej série.
"Príbeh Campbellových polievok mal premiéru v druhej polovici roku 1962, keď vôbec prvýkrát Warhol samostatne vystavoval vo Ferus Gallery v Los Angeles. Z historického hľadiska táto výstava znamenala nielen prvú Warholovu samostatnú prezentáciu, ale zároveň mala charakter uvedenia popartu aj na západnom pobreží USA," dodal Martin Cubjak.
Dielo za milióny dolárov
Hoci prvá výstava priniesla množstvo kontroverzných reakcií, slávna séria Campbellových polievok sa stala základným a neoddeliteľným dielom svetového popartu. S rastom Warholovej popularity rástla aj ich komerčná hodnota. V roku 1970 aukčný dom v New Yorku predal jedno dielo Campbellových polievok za 60-tisíc dolárov.
"V tom čase to bola rekordná čiastka zaplatená za dielo žijúceho umelca. V jarnej dražbe roku 2006 aukčná spoločnosť Christies toto dielo vydražila za 11,8 milióna amerických dolárov. To už však bolo takmer 20 rokov po Warholovej smrti a dražené bolo veľmi lukratívne plátno," uzavrel Cubjak.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín