TREBIŠOV. Červenú elektrárni dali aj pri schvaľovaní všeobecne záväzného nariadenia (VZN) k územnému plánu Milhostova. Jeho záväzná časť hovorí, že energetický priemysel na báze fosílnych palív je v tejto lokalite neprípustný. Niektorí poslanci kritizovali korešpondenciu primátora Vladimíra Anďala (KDH) s krajským stavebným úradom. Považujú ju za príliš ústretovú k ČES-u.
O korešpondencii nevedeli
Poslanci sa ex post dozvedeli, že ČES listom z 27. apríla požiadal mesto o prehodnotenie stanoviska k umiestneniu dočasnej skládky vedľajších energetických produktov (VEP). Ďalším listom zo 6. mája ČES informovala mesto o postupe príprav projektu. Okrem iného deklarovala: "Sme pripravení prerokovať vami predložené návrhy, ktoré majú byť prerokované v Rade mesta (návrhy zmlúv o prenájme pozemkov...)" V liste žiada "na základe našich spoločných rokovaní o zaslanie návrhov, ktoré očakávame do 7 dní."
Mesto reagovalo 15. mája. V liste podpísanom prednostom Rastislavom Petrovičom sa odvolalo na schválené negatívne stanoviská k elektrárni, "s ktorými je vaša požiadavka v rozpore". Napriek tomu pripustilo, že "návrh bude predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva (MsZ) v júni".
V materiáloch na MsZ chýbal jeden list. Primátor mesta Vladimír Anďal v ňom apeluje na krajský stavebný úrad, aby v konaní nerozhodol vzhľadom na nové okolnosti. Odvolal sa na zasadnutie MsZ v júni. Niektorí poslanci to označili za prílišnú iniciatívu mesta už na neformálnom stretnutí, ktoré Anďal zvolal na 15. júna, teda ešte pred samotným zastupiteľstvom.
S ČES-om žiadne debaty
Na MsZ tému otvoril Ján Grega (SNS): "Bol pôvodný návrh, či mesto bude mať mandát na rokovania s ČES-om. Ja dávam návrh, aby sme nejednali s ČES-om. Nie je to náš partner!" Upozornil, že list primátora na krajský stavený úrad v materiáloch chýba: "KSÚ ste (primátor - pozn. red.) hovorili, že sa to v júni bude prejednávať. Dávate šancu ČES-u, aby pokračoval v činnosti."
Podľa Gregu sú rokovania zbytočné, lebo existujú uznesenia MsZ, ktoré sú jasne "proti elektrárni". Pomohol si paralelou: "Je to ako keď chce riaditeľ technických kúpiť zametací voz, my mu to zamietneme a on o mesiac bude chcieť na ten voz kolesá."
Grega pripomenul Anďalovi hlasovanie v mestskej rade o návrhu nekomunikovať s ČES-om. "Dvaja boli za, dvaja proti a dvaja sa zdržali. Nech teda hlasuje MsZ v tom zmysle, že keď príde list s ČES-u, odpoveď má byť: Nemôžeme, lebo je uznesenie. Neodmlčať sa, ale dať najavo, že elektráreň tu nebude."
Gregov návrh podporil Jaroslav Papák (nezávislý): "Ohľadom korešpondencie medzi ČES, mestom a KSÚ navrhujem zamietnuť žiadosť o pozemky a nech tú informáciu dostanú všetci zainteresovaní."
Elektráreň vylučuje aj nový územný plán
Jozef Čičatko (Smer) to neschvaľuje: "Plne stojím za tým, že je uznesenie, že elektráreň v meste nechceme. Ale nie je šťastná myšlienka, aby sme uznesením zaviazali mesto nekomunikovať s ČES-om."
List na KSÚ obhajoval primátor V. Anďal: "My sme už niekoľkokrát žiadali KSÚ o predĺženie lehoty na rozhodnutie. Nie je to nič mimoriadne, aby nerozhodli medzitým. Koordinujeme sa tak, aby všetko bolo v zmysle uznesenia (proti elektrárni - pozn. red.). Teraz je znova aktívny ČES, oslovuje poslancov, netajíme to."
Poslanci sa po horúcej diskusii uzniesli, že v nadväznosti na predošlé negatívne stanoviská k elektrárni mesto nebude súhlasiť ani s umiestnením skládky VEP na pozemkoch vo vlastníctve mesta. "Žiadne pozemky sa predávať nebudú. Predaj ani prenájom!" dodal Dušan Poľacký (HZDS).
Za návrh v tomto duchu bolo 15 poslancov, dvaja nehlasovali, ostatní boli v tom čase mimo sály. Ďalšiu červenú poslanci elektrárni dali v návrhu VZN, ktorým sa vyhlasuje záväzná časť Územného plánu sídelného útvaru Trebišov, lokalita Milhostov. Záväzná časť dokumentu stanovuje regulatívy. Podľa nich je v Milhostove neprípustné prvotné spracovanie surovín, energetický priemysel na báze fosílnych palív, čerpacie stanice, bývanie a služby v cestovnom ruchu. VZN podporilo 20 poslancov, 3 nehlasovali.
Názory
Niektorí chcú referendumNapätú debatu trochu odľahčil Ivan Hrdlík (nez.): "Aj ja som bol na all inclusive zájazde (cesta poslancov na jednu z českých elektrární blízko mesta - pozn. red.). Tiež som povedal, že sa mi projekt páči. Ale mňa zvolili skupiny ľudí, ktorým sa to nepáči, preto som zdvihol ruku proti elektrárni." Podľa neho už téma presahuje sily poslancov: "Je to závažná vec, nie pre 25 poslancov. Nech ľudia rozhodnú sami."
To isté si myslí Mikuláš Kopka (Smer): "Áno, hlasovali sme na MsZ – aj na základe dezinformácií, možno bola aj zlá forma a metóda výkladu. Nech sa rozhodne v referende."
O ich návrhoch sa napokon ani nehlasovalo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín