ž aj šesťročné deti.
MICHALOVCE. Fetovať začali vo veľkom aj mladí Rómovia a deti v osade Angi mlyn v Michalovciach. Problém sa snaží riešiť Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Michalovciach v spolupráci s rómskymi asistentmi, terénnymi, sociálnymi a zdravotníckymi pracovníkmi. V rámci Dňa boja proti drogám zorganizovali v školách vo Veľkých Kapušanoch, Michalovciach a v obci Vŕbnica stretnutia a besedy s deťmi z osád.
Fetujú dospelí aj deti
Vo Veľkých Kapušanoch žije vyše 1 400 Rómov. Najznámejšou osadou je Tehelňa. Koordinátor komunitných zdravotníkov pri RÚVZ v Michalovciach Zoltán Batka vysvetlil, že fetovanie sa im zatiaľ nedarí zastaviť. "Nemajú peniaze na tvrdú drogu, tak používajú alternatívne spôsoby, aby sa dostali do eufórie. Je to toluén, rôzne lepidlá a rozpúšťadlá."
Batka dodáva, že fetovanie sa zatiaľ našťastie neprejavilo výrazne v školskej dochádzke. "Zatiaľ je dochádzka dobrá, ale objavujú sa prípady, že deti v škole cítiť, zapáchajú za toluénom. V špeciálnej základnej škole, kde chodia deti priamo z osád, je preto zvýšený dozor. Chodím tam pravidelne. Ak deti zapáchajú od toluénu a rozpúšťadiel, ihneď robíme opatrenia," povedal. Batka dodáva, že je to neľahký boj. "Nehovorím, že to zastavíme, ale môžeme to ubrzdiť. Zastaviť sa to nedá. Sú tam staršie deti a dospelí, ktorí, žiaľ, fetujú."
Mladým Rómom chcú zabrániť v drogovaní hlavne prevenciou. "Vyučujem zdravotnú výchovu a praktizujem s nimi aktivity zamerané na ochranu zdravia. Často hovoríme o nezdravých veciach. Snažíme sa ich motivovať. Navštevujeme ich aj doma a hovoríme s ich rodičmi."
Horší stiahnu lepších
Problémy s fetovaním majú aj v najväčšej osade v Michalovskom okrese Angi mlyn, kde žije približne 1 800 Rómov. Komunitná zdravotníčka Danka Banómová vysvetlila, že sfetovaná mládež vyhľadáva pomoc až na poslednú chvíľu. "Smutné je to, že nafetovaní ľudia ma vyhľadajú iba vtedy, keď už majú depresie, keď sa trasú. Často zavolám záchrannú službu. Stále sa však opakuje to isté. Oni si ani nechcú pripustiť, že je to pre nich problém. Oni sa cítia dobre, majú dobrú náladu."
Viera Dančová, rómska asistentka učiteľov v 3. Základnej škole v Michalovciach hovorí, že najväčší problém je toluén. "Vypytujem sa detí, ako je to s fetovaním. Niekedy mi povedia, že ten už nepríde do školy, že už o šiestej ráno fetoval. Posledné dva roky sa to rozmohlo. Nebolo to také. Angi mlyn nebol tak zasiahnutý fetovaním. Jeden čas mali aj marihuanu, myslím tí solventnejší. Toluén je tam teraz na dennom poriadku. Fetujú deti, mladí aj starí. Už sme veľa o tom hovorili, rozmýšľali, ale ako im pomôcť, neviem. Komunita je stále väčšia a uzavretá. Tí horší stiahnu aj tých lepších a potom nepočúvajú nikoho. Je tam veľmi ťažká práca," uviedla Dančová, ktorá sa práci s mladými Rómami venuje už päť rokov.
Upozorňujú ich na drogy
RÚVZ v Michalovciach zorganizoval pred pár dňami v školách prednášky pre deti z osád, kde pôsobia ich komunitní zdravotníci. V Michalovciach, Veľkých Kapušanoch a v obci Vŕbnica ich upozorňovali na nebezpečenstvo drog. Zároveň im púšťali film Aj my Rómovia môžeme urobiť veľké veci. Film zobrazuje osobnosti z rómskeho prostredia, ktoré sa dokázali presadiť.
"Upozorňujú deti, že vyškriabať sa hore a dokázať veľké veci sa dá, ale nikdy v tom neboli drogy. Deti z osád to oslovuje a dvíha im to sebavedomie," vysvetlila Mária Murárová z Oddelenia podpory zdravia RÚVZ v Michalovciach. Regionálny úrad chce predchádzať drogovaniu mládeže intenzívnou činnosťou komunitných zdravotníkov, ktorí pôsobia priamo v osadách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín