LELES. Z 35 - 40 hniezdnych párov, ktoré sú celoeurópskou raritou, ochranári napočítali len desať! Paradoxne, k nálezu došlo počas návštevy členov Kráľovskej spoločnosti na ochranu vtáctva vo Veľkej Británii.
Zamurovali ich zaživa a pozabíjali
Ján Gúgh z SOS BirdLife Slovensko vysvetlil, že Briti boli na Slovensku v rámci veľkého projektu Ochrana vtáčích území Senné a Medzibodrožie. Prišli na týždňové školenie a prednášať o ochrane mokradí: "Na exkurziu v teréne si vytypovali tie najvzácnejšie lokality, ktoré chceli vidieť. Hniezdna kolónia pri Lelese bola jednou z nich. Včeláriky sú totiž v Británii veľkou vzácnosťou."
Z exkurzie, ktorú si naplánovali minulý víkend, nebolo nič. Slovenskí aj britskí ochranári našli hniezda, ktoré si včeláriky vyhlbujú do pieskovej duny, zlikvidované. "Namiesto zaujímavého pozorovania sa britskí lektori dozvedeli o ďalšom z prípadov prenasledovania vtáctva na Slovensku," komentuje nález Gúgh.
Spolu napočítali 30 zničených hniezdnych nôr vzácneho vtáka. Spôsob jasne naznačoval, že šlo o zámer. "Niektoré boli upchaté molitanovou penovkou, ďalšie zamurované. Stopy v hniezdnej stene napovedali aj o vykopaných hniezdiacich vtákoch. Pri odstraňovaní molitanu sme našli aj uhynuté včeláriky a zachladnuté vajcia," opísal Ján Uhrín z SOS/BirdLife.
Dodal, že pod vykopanými hniezdnymi otvormi našli ochranári aj perie: "To naznačuje priame zabitie zaskočených vtákov počas ničenia kolónie."
Podľa ochranárov uviaznuté vtáky nemali žiadnu šancu dostať sa von. Predpokladajú, že za väzniacim molitanom sa trápili niekoľko dní a napokon uhynuli od hladu. "Včeláriky hniezdia na nížinách – okrem Východoslovenskej aj na Podunajskej, ale pri Lelese bola kolónia najväčšia," dodáva Gúgh.
Podľa ochranárov nemuseli všetky páry zahynúť rukou vandalov alebo hladom v zamurovaných hniezdach: "Niektoré možno stihli uniknúť, ale isté je, že v hniezdisku, kde v minulosti hniezdilo asi 35 - 40 párov, ich zostalo len asi desať."
Podali trestné oznámenie
Páchateľ podľa ochranárov použil lopatu a hniezda systematicky ničil, ďalšie "zamuroval" mokrou hlinou alebo upchal molitanom. Počet uhynutých vtákov ochranári nevedia presne odhadnúť, lebo predpokladajú, že o niektoré vtáky sa postarala divá zver.
"V okolí zničených hniezd sa našlo perie, niektoré kusy sme našli uhynuté v zamurovaných hniezdach. Podľa štádia rozkladu páchateľ na hniezdisku vyčíňal už pred viacerými dňami."
Ochranárov šokovalo načasovanie vandalov. Hniezdisko zničili počas hniezdenia, ktoré je najcitlivejšou fázou života vtákov. "Podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a podnet na Slovenskú inšpekciu životného prostredia," uviedol Ján Uhrín.
Páchateľom hrozí vysoká pokuta alebo aj väzenie. Závisí to od vyčíslenia spoločenskej škody, ktorú zničením hniezdiska spôsobili.
Názor
Sklamaní Briti
Zo šokujúceho nálezu sú sklamaní aj britskí lektori. "Na včeláriky sme sa počas návštevy Slovenska veľmi tešili. Vo Veľkej Británii sú tieto vtáky veľmi vzácne. Každoročne sa u nás vyskytujú len 1 až 2 páry. Je smutné vidieť, ako sú tieto pestrofarebné operence prenasledované," uviedol člen Kráľovskej spoločnosti na ochranu vtáctva vo Veľkej Británii Ian Higginson.
Podľa neho má Slovensko a hlavne jeho východná časť veľkú perspektívu na rozvoj agroturistiky: "Jej súčasťou môžu byť aj takéto vtáčie lokality, ktoré priam lákajú birdwatcherov (pozorovateľov vtáctva – pozn. red.) zo zahraničia."
Ochranári potvrdili, že s prípadmi ničenia hniezd včelárikov sa už stretli: "V minulých rokoch sa to stávalo na Podunajskej nížine v okrese Nové Zámky. Tam šlo hlavne o ničenie hniezd a nie priame zabíjanie vtákov ako pri Lelese. Vo všetkých prípadoch sme podali trestné oznámenie. Páchateľov polícia aj vypátrala a obvinila," dodal Gúgh.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín