deviatich obcí Uličskej doliny, minulosťou. Ministerstvo ju chce presunúť 26 kilometrov späť do "vnútrozemia", do obce Stakčín. Ľudia sa obávajú, že k nim tak záchranári do l5 minút neprídu. Ministerstvo argumentuje doterajším nízkym percentom udalostí najvyššej priority v doline. Sanitka to tam podľa neho do 15 minút stihne. Ľudia oponujú, že za štvrťhodinu serpentínami nad vodárenskou nádržou Starina, 38 kilometrov zo Stakčína do Novej Sedlice, neprejde ani jazdec rely!
ULIČ/BRATISLAVA. Starosta obce Ulič Ján Holinka (SDKÚ) sa domnieva, že výnos ministerstva zdravotníctva o presunoch staníc zdravotnej záchrannej služby (ZZS) ohrozí obyvateľov deviatich obcí Uličskej doliny.
Holinka sa zamýšľa nad dopadom výnosu, ktorý v marci schválilo ministerstvo a z ktorého vyplýva, že stanicu ZZS v Uliči zrušia a presunú ju do obce Stakčín. "Tento výnos vyšiel bez akejkoľvek konzultácie so starostami obcí, ktorí by s ministerstvom za 2 800 obyvateľov, ešte pred jeho rozhodnutím, mohli na túto tému viesť potrebný dialóg," zdôraznil.
Špecifiká vysokohorského terénu
Uličská dolina je totiž jedna z najnedostupnejších na Slovensku a má svoje špecifiká. Od Stakčína k nej z jednej strany vedie len jedna prístupová cesta druhej triedy, za Uličom do Novej Sedlice pokračuje ako trojka. Z druhej strany je schengenská hranica s Ukrajinou. Cesta zo Stakčína vedie nad vodárenskou nádržou Starina serpentínami s úsekmi prudkých stúpaní a klesaní. Kvôli tomu, že je v NP Poloniny, ju v zime cestári neposypujú chemicky, len kamenivom. Na ujazdenom snehu ju tak šoféri zvládnu v oboch smeroch len s najvyššou opatrnosťou a maximálne štyridsiatkou.
V doline sa okrem bežných infarktov môže tiež kadečo pritrafiť. Robotníci tam ťažia drevo, kvôli schengenskej hranici je denne v náročnom teréne veľa policajtov a kvôli prírode od jari do jesene aj turistov. "Záchranka je v Uliči len tretí rok a ľuďom dáva jej prítomnosť pocit istoty," povedal starosta. Vysvetlil, že do Novej Sedlice to odtiaľ majú záchranári len 14 kilometrov, do Uličského Krivého len päť a ľudia sa tešia, že urgentnej pomoci sa im tam dostane do 15 minút.
Rozhodnutie: Presun do Stakčína
Ministerstvo však svojím výnosom osudy záchranky v Uliči spečatilo. Jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková informovala, že po tom, čo sa Falcku záchranná licencia 12. mája 2010 skončí, skončí sa aj činnosť stanice ZZS v Uliči. "Od 13. mája 2010 začne svoju činnosť stanica ZZS v Stakčíne," povedala. V praxi to znamená, že záchranári z doliny odídu 27 kilometrov späť. O tom, kto bude záchrannú službu poskytovať, rozhodne výberové konanie. Podľa hovorkyne je zámer výsledkom "dôkladnej odbornej analýzy, limitu finančných zdrojov určených na ZZS a získaných praktických skúseností z trojročného fungovania súčasného modelu ZSS a nie unáhleného kroku".
Najmenej vyťažená ambulancia v kraji
Zmena vyplýva z analýzy ministerstva. Čižmáriková vysvetlila, že jedným z najdôležitejších kritérií na hodnotenie efektívnosti a dobrého fungovania ZZS je percento udalostí najvyššej priority vybavených do 480 sekúnd. "Stanica rýchlej zdravotníckej pomoci Ulič patrí medzi najmenej vyťažené ambulancie s priemerným počtom výjazdov 1,3 za deň. Jedným z dôvodov nízkej využiteľnosti tejto ambulancie je jej umiestnenie na hranici a nemožnosti zásahov na viac strán," uviedla. "Práve v súčasnosti najazdí ambulancia rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) Ulič podstatne viac zbytočných kilometrov a stráca drahocenný čas pri jej nasadzovaní mimo Uliča a jeho okolia, a preto si to vyžiadalo zmenu. Táto zmena je zmena k lepšiemu, má racionálne jadro a systémové riešenie." Ministerstvo už podľa nej zámer neprehodnotí.
Čo prinesie zmena v praxi
Faktom je, že ak bude stanica v Stakčíne, tak šofér sanitky bude musieť v náročnom teréne prekonať na ceste k pacientovi do Novej Sedlice 38, do Uliča 26, do Runiny 24, do Ruského Potoka 21 kilometrov. K nim na spiatočnej ceste sanitky treba pripočítať ešte 8 kilometrov do najbližšej nemocnice v Snine.
Podľa Holinku a obyvateľov z doliny, ktorých Korzár nezávisle na sebe oslovil, nie je možné, aby šofér došiel napríklad do Novej Sedlice do zákonom stanovených 15 minút. "Neexistuje! To by po tých serpentínach nedokázal ani rely jazdec," povedal nám obyvateľ Ruského Potoka, s ktorým Korzár napočítal z Uliča do Stakčína skoro sto zákrut. "Keby išiel aj dole rýchlo, riskoval by nielen život pacienta, ale aj posádky," doplnil.
Poučení z minulosti
"Sme presvedčení, že hlavne v zime to vôbec nie je možné," potvrdil Holinka. Uviedol, že s tým majú smutnú skúsenosť. Pred piatimi rokmi skolaboval v Uliči na športovom sústredení mladý muž. Prežil len vďaka tomu, že mu celý čas poskytovali prvú pomoc ostatní športovci. "Trvalo to zhruba hodinu. Presne tak dlho, kým k nemu v zime zo Sniny došla záchranka," povedal starosta.
Podobných situácií sa ľudia boja: "Čo ak bude cesta nad Starinou z hocijakej príčiny, s ktorou teraz nikto neráta, neprejazdná? Odkiaľ príde pomoc?"
Ministerstvo upokojuje: "S určitosťou môžeme povedať, že v okrese Snina dôjde k zvýšeniu dostupnosti tejto starostlivosti pre občanov a väčšie percento pacientov s náhlym ohrozením života dostane pomoc skôr v limite 480 sekúnd." Sľubuje, že s analýzami neprestane a na ich základe by mali prísť zásadnejšie zmeny až o štyri roky.
Zdravotná starostlivosť v Uličskej doline
Starosta Uliča Ján Holinka uviedol, že v obci je zdravotné stredisko od roku 1961. Z dvoch obvodov je už len jeden. Kvôli tomu, aby si v ňom udržali lekárov, ktorí sem dochádzajú zo Sniny, obec neváha dať na jeho prevádzku ročne 9 958 eur (300-tisíc korún). "Všeobecní lekári kvôli problémovému dochádzaniu záujem o prácu u nás nemajú. Denne k nám dochádza len jedna všeobecná lekárka. Gynekologička raz, zubár dvakrát do týždňa," povedal. Lekárom vyšli v ústrety: "Detskej lekárke sme odpustili nájom, preplácame jej cestovné. Obce sa poskladali na zubárske kreslo. Len aby od nás neodišli." V Uliči majú všetky obce doliny k dispozícii jedinú najbližšiu lekáreň.
kor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín