Košice. Vrátane Košičanky Moniky Smolkovej.
Podľa neoficiálnych výsledkov Ficovci získali z 311 hlasov 247, teda až 80 percent. Starostku Furče, poslankyňu vyššieho územného celku a zároveň národnej rady krúžkovala takmer jedna tretina voličov Smeru.
Bez urny
Sobotňajšie voľby mali kurióznu predohru. Deň pred otvorením volebnej miestnosti nemali urnu.
„Určite ju prevzali. Volali, že im jednoducho zmizla. Niekde ju museli zapotrošiť," nechápe predsedníčka obvodnej volebnej komisie Eva Hulmečíková. Problém okamžite vyriešili. Na Luník putovala ďalšia urna.
Sobotné ráno veštilo katastrofu. Za dve hodiny prišli voliť štyria z 3147 voličov. V základoch sa otriasal absolútny slovenský rekord z nedávnych prezidentských volieb. V prvom kole dosiahla účasť 1,9 percenta!
„Voľby na Luníku sú stále zaujímavé. Nikdy neviete, aké prekvapenie vás čaká. Práve preto na voľby chodím práve sem," usmieva sa predseda okrskovej komisie, čerstvý absolvent teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku Tomáš Topolčanský.
Hlas za euro
Slová predsedu sa potvrdili. Nakoniec prišlo voliť z viac ako 3100 oprávnených voličov vyše 310. Volebná účasť dosiahla na slovenské pomery slušných takmer 10 percent.
Až neskoré popoludnie a podvečer signalizovali, že slovenský rekord odolá. Do volebnej miestnosti prichádzali okrem jednotlivcov predovšetkým skupiny. Desať, pätnásť voličov naraz. Členovia komisie nemajú pol hodiny nemáme čo robiť, a potom nevedia, kde im hlava stojí.
Niektorí Rómovia tvrdia, že sú negramotní, a dožadujú sa pomoci za paravánom. Jeden hovorí, že vie len po rómsky a po anglicky. Má smolu. Členka komisie mu plynulou angličtinou vysvetľuje, ako má voliť.
„Volili sme trojku. A krúžkovali tú doktorku na treťom mieste a tiež Košičanku na štvrtom. Tak nám kázali. Že nám dajú euro a mužom cigarety," preriekla sa jedna zo žien. Muži ju okamžite zahriaknu.
Trojku na kandidačnej listine smeru mala Monika Flašíková - Beňová, štvorku Monika Smolková. Obidve získali podľa neoficiálnych výsledkov bezkonkurenčne najviac preferenčných hlasov.
Agitátor
„Ja voliť nejdem. Nedám sa kúpiť za jedno euro. A keby som aj išiel, dám hlas tomu, komu ja chcem. Nikto mi nebude diktovať," rozčuľuje sa starý pán v obleku a v kravate postávajúci pre volebnou miestnosťou.
Viacerí obyvatelia nezávisle na sebe potvrdili, že kupovanie hlasov v deň volieb organizuje jediný rómsky poslanec v mestskom zastupiteľstve Tibor Horváth. Kandidoval za koalíciu Smer, Slobodné fórum, HZDS a SNS.
Členovia volebnej komisie tvrdia, že o ničom nevedia. Viacerým sa ale nepozdáva náhle veľký záujem.
Mlčí aj starosta Ladislav Šaňa: „Bohužiaľ, tak to už u nás chodí," bezmocne rozhadzuje rukami. O agitátorovi sa nechce vyjadrovať. Vraj by mohol mať z toho problémy.
Rande
Horváth sa pohyboval podvečer v sprievode viacerých mužov v okolí volebnej miestnosti. Telefonicky sme si dohodli stretnutie: „Prídem o desať minút. Musím len niečo zariadiť." Neprišiel. A už ani nezdvíhal telefón.
Peniaze mali rozdávať jeho ľudia v aute na vedľajšej ulici. Skupinka mužov postávala okolo zaparkovanej dodávky. „My tu nič nerozdávame. Nás voľby nezaujímajú. Koho máme voliť? Bielych? Čo pre nás doteraz urobili?"
S Horváthom sa nám nepodarilo spojiť ani včera. Poslanec mestského zastupiteľstva, pracovník referátu krízového riadenia a komunitných projektov Košického samosprávneho kraja a rómsky aktivista sa odmlčal.
O niečo zhovorčivejší bol jeden z členov volebnej komisie. „Keď chcete niečo dosiahnuť, najprv musíte investovať. Čo je na tom zlé?" - potuteľne sa usmieva. „Aj na prezidentských voľbách ľudia dostali pred druhým kolom jablká a hneď prišli voliť. Navykli ich politici."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín