Tie by mali byť takisto nápomocné pri riešení nezamestnanosti v okrese Snina, kde sa miera evidovanej nezamestnanosti približuje až k 22 percentám.
HUMENNÉ. Nosnými témami piatkového výjazdu Viery Tomanovej v Humennom bola pri rokovaní so zamestnávateľmi aktuálna situácia na trhu práce v okresoch Humenné a Snina, stav a dopad hromadných prepúšťaní a hľadanie východísk s použitím aktuálnych vládnych opatrení.
Evidovaných nezamestnaných v regióne pribúda
Ondrej Bartko, poverený riaditeľ humenského úradu práce informoval, že od novembra minulého roku je v regióne v rámci ohlásených hromadných prepúšťaní ohrozených 1 969 pracovných miest, z nich je už 1 058 reálne zrušených. Miera evidovanej nezamestnanosti v okresoch Humenné a Snina bola ku konci apríla na úrovni 16,62 percenta. Podľa predbežných odhadov predpokladá, že za máj v regióne stúpne o 1,8 percenta. V Humenskom okrese, kde sa pohybuje na úrovni 14,43 percenta, by mala v priebehu mája stúpnuť asi o 0,7 percenta.
Za vypuklú a kritickú označil situáciu v okrese Snina, kde sa do konca apríla úroveň evidovanej nezamestnanosti vyšplhala na 20,58 percenta. Podľa odhadov úradu práce by za máj mala stúpnuť o jedno percento. Uviedol, že úrad oslovil a na rokovania pozval 15 zamestnávateľov, ktorí ohlásili alebo sa u nich predpokladá hromadné prepúšťanie. Z nich prišli len traja s tým, že len nové vedenie Nemocnice A. Leňa, ktoré plánovalo do konca roka prepustiť 170 zamestnancov, predstavilo projekt, akým by v spolupráci s úradom práce chcelo situáciu zmierniť.
Nové miesta pre 60 zamestnancov nemocnice
Generálny riaditeľ Nemocnice A. Leňa, n. o., Michal Adami uviedol, že namiesto 170 zamestnancov pravdepodobne prepustia 120 až 125 ľudí. Chcú zachrániť pracovné pozície zdravotných sestier, zdravotných asistentov, ale aj upratovačiek a obslužného personálu budov. Novou myšlienkou je vytvorenie sociálnych lôžok v súčasnom pavilóne interného oddelenia. Adami uviedol, že Tomanová navrhovala 20 takýchto lôžok. K tomu, aby sa stali realitou, bude vedenie nemocnice potrebovať pomoc humenskej samosprávy a Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Poslankyňa Jana Vaľová (Smer) uviedla, že dnes navrhne riaditeľovi sociálneho podniku v Humennom, aby prijal na preškolenie desať zdravotných sestier, ktoré nemocnica prepustila, čím by v Humennom zaplnili sociálne a zdravotné služby.
Vaľová dodala, že o situácii v Snine už hovorila s predsedom tamojšieho ZMOS-u. Vyplynulo z toho, že obce v Sninskom okrese by sa mali sieťovať do sociálnych podnikov (SP). Bartko doplnil, že predminulý týždeň sa predstavitelia sninskej samosprávy na stretnutí so zástupcami ministerstva práce informovali o konkrétnych SP. Tomanová uviedla, že mestá a obce, ktoré sa pre ne rozhodnú, môžu od štátu dostať príspevok do výšky 50 percent pre znevýhodnených uchádzačov, ktorých do jedného roka musia zamestnať minimálne 30 percent a prvý rok na nich dostanú 50 percent z celkovej ceny práce, teda z priemernej mzdy zamestnanca. K tomu 50 percent pre všetky odvody, druhý rok 40 percent. "Pre tento rok to vychádza na 471,92 eura," uviedla.
Na podporu SP sú podľa Tomanovej prostredníctvom európskeho sociálneho fondu vyčlenené dve miliardy korún: "Je pripravená spoločná výzva ministerstva práce a ministerstva hospodárstva."
Pôjde o sociálne podniky, ktoré budú môcť okrem príspevkov na mzdy znevýhodnených uchádzačov, rekvalifikáciu dostávať príspevok aj na investície. Podľa Bartka niektoré obce zo Sninského okresu čakajú práve na túto výzvu, ktorá je zaujímavá práve možnosťou získať dotácie aj na kapitálové výdavky na výrobné procesy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín