Mesto pritom už za spomínaný rok uhradilo dopravcovi vyše 165-tisíc eur (5 miliónov Sk). SAD odôvodnila vznik finančných strát zvýšenými nákladmi. Samospráva ich uznala až po kontrole, ktorú poslala do podniku začiatkom roka.
MICHALOVCE. Miestna samospráva zaplatí za mestskú autobusovú dopravu (MAD) podstatne viac, ako pôvodne plánovala. Za poskytovanie výkonov vo verejnom záujme v mestskej doprave zaplatí za uplynulý rok 2008 dohromady viac ako 255-tisíc eur (7,6 milióna Sk). Pôvodne malo mesto zaplatiť len 165-tisíc eur (5 miliónov Sk). Ide o preukázanú stratu, ktorá vznikla dopravcovi pri zabezpečovaní mestskej dopravy. SAD odôvodňuje nárast strát vyššími cenami nafty, väčším počtom najazdených kilometrov, zvýšenými výkonmi, navýšením miezd o mieru inflácie a zvýšenými nákladmi na opravu starých autobusov.
Mesto súhlasilo až po kontrole
Pred uhradením straty, ktorú požadoval dopravca, menoval v marci 2009 primátor Viliam Záhorčák (Smer-SD) kontrolnú skupinu, ktorá vykonala v SAD kontrolu. Zamerali sa na kontrolu tržieb z predaja cestovných lístkov, spotrebu pohonných hmôt, prejdené kilometre, opravu autobusov a navýšenie miezd. Samospráva na základe výsledkov kontroly náhradu akceptovala a odsúhlasila vyplatiť ďalších 89-tisíc eur. S uhradením straty súhlasili aj poslanci mestského zastupiteľstva.
SAD očakáva menej cestujúcich
Spoločnosť prevádzkuje v rámci MHD 11 liniek, na ktorých premáva desať autobusov. Ich priemerný vek je viac ako 21 rokov. V čase dopravnej špičky a zvýšených požiadavkách na prepravu im vypomáha ešte 25 autobusov prímestskej dopravy. Vlani prepravili 896 906 cestujúcich. Bolo to o 28-tisíc osôb viac ako v predchádzajúcom roku. Nárast cestujúcich spôsobilo najmä rozšírenie výroby v Unomedicali a presťahovanie spoločnosti Yazaki na Sobranskú cestu na okraj Michaloviec. V tomto roku predpokladá dopravca menej cestujúcich a väčšiu stratu. Dôvodom je hospodárska kríza a znižovanie počtu zamestnancov vo firmách, čo sa prejaví aj na poklese cestujúcich a tržieb.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín