lnomocnenkyne vlády Eva Tkáčiková.
HOROVCE. V obci Horovce žije 870 obyvateľov, z ktorých je 212 rómskeho pôvodu. Väčšina je integrovaná. Problémom je len komunita, ktorá desiatky rokov bývala v staticky narušenom dome a množstve chatrčí za ním. Mnohí načierno. Odhady počtu Rómov sa líšili podľa ročného obdobia od 80 do 120. Situácia sa vyhrotila, keď ich majiteľka domu vyhodila na ulicu.
Problém riešila bývalá splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity. Obec na základe projektu získala na dočasné presťahovanie Rómov 12 unimobuniek. S podmienkou, že starý dom sa zbúra. Obec umiestnila unimobunky na prenajatý pozemok v centre dediny. Rómovia sa tam odmietali sťahovať, kým obec nedorieši náhradu zbúraného domu pre majiteľku. Dom aj s pozemkom napokon na intervenciu obce kúpil podnikateľ a majiteľka si kúpila iný. Vlani v septembri sa veci skomplikovali, lebo Rómom zhoreli chatrče a prenájom pôvodného pozemku pod unimobunkami vypršal. Obci a Rómom ponúkol pomocnú ruku nový majiteľ pozemku P. Fúra. Navrhol, aby sa starý dom zbúral a obec unimobunky premiestnila tam. S podmienkou, že tam Rómovia budú len pol roka, kým obec nenájde dlhodobé riešenie.
Strach o strechu nad hlavou
Rómovia sa presťahovali tesne pred Vianocami. Celkovo dostalo unimobunky 41 Rómov, ktorí majú v obci trvalé bydlisko. Pri našej návšteve si pochvaľovali nové dôstojnejšie bývanie. Netajili sa však obavami. Nájomné zmluvy s nimi totiž podpísala obec len na pol roka, ako určil majiteľ pozemku. Ich platnosť vyprší koncom júna. Preto poslanci iniciovali mimoriadne zasadnutie. S jediným bodom - riešenie rómskej problematiky. Starosta obce Vladimír Decha deklaroval, že presťahovanie Rómov do unimobuniek neprinieslo len kultúrnejšie bývanie, ale začalo meniť ich postoje: "Začínajú sa prispôsobovať, v obydliach si udržujú poriadok. Pracujú s nimi 2 komunitní pracovníci a efekt je viditeľný."
Dlhy netvoria
Decha skonštatoval, že nájomníci netvoria žiadne dlhy. Jediným problémom je odvoz odpadu. Poslancov upozornil, že neexistuje možnosť, ako Rómov vysťahovať z obce: "Tu majú trvalý pobyt a my im ho zo zákona nemôžeme zrušiť." Požiadal ich, aby každý prezentoval svoje riešenie.
Návrh, aby obec kúpila iný dom, zavrhla Eva Tkáčiková: "Zaťažíte obec a zbytočne, lebo je možnosť vybudovať im byty nižšieho štandardu."
Nevhodný bol aj nápad s presťahovaním Rómov do okolia Bisce. "Je to extravilán obce, navyše tam nie sú inžinierske siete," reagoval Decha.
Nemožné je aj sťahovanie unimobuniek na obecný pozemok: "Nemáme žiadne voľné."
V závoze skončili aj úvahy o odkúpení pozemku obcou či sťahovanie do areálu družstva.
Získali pol roka navyše
Starosta napokon naznačil, že súkromník je ochotný dať obci ďalší polrok prenájmu navyše: "Aby sme mali čas na systémovejšie riešenie. Nevylúčil aj jeho neskorší odpredaj, ak by nebola iná možnosť. Presne tam by bolo možné neskôr umiestniť byty nižšieho štandardu."
Potvrdil to aj majiteľ. Poslanci napokon jednohlasne odklepli toto riešenie. Tkáčiková dodala, že obec už požiadala úrad splnomocnenkyne o dotáciu na projektovú dokumentáciu na byty nižšieho štandardu. Podľa nej je to najideálnejšie riešenie pre rómske komunity: "Keďže by boli obecné, mali by ste na nich páky cez nájomné zmluvy. Veľmi sa to osvedčilo v Bačkove a udržujú si ich tam."
Jediným problémom je pozemok, kam obec byty umiestni. V hre je odkúpenie spomínaného súkromného pozemku v obci, dlhodobý prenájom iného alebo zámena obecného pozemku s SPF.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín