bráni.
TREBIŠOV/KOŠICE. Potvrdil to včera Martin Petruško, prednosta Krajského stavebného úradu (KSÚ), ktorý vedie územné konanie o umiestnení nového energetického zdroja. Na riziká projektu opakovane poukazuje Greenpeace. Nomináciu poslanca za SNS Antona Korbu na post nového ministra životného prostredia v tomto kontexte považuje za problémovú. Práve Korba totiž ako jediný oficiálne pre médiá vyjadril projektu podporu.
Oba úrady potvrdili napadnuté stanoviská
Tepelnú elektráreň s výkonom 885 MW na okraji mesta pár metrov od obytnej zóny a školy navrhuje postaviť Československá energetická spoločnosť, a.s.(ČES). Vystupuje len ako developer, projekt chce po získaní územného povolenia predať investorovi. Po takmer roku príprav KSÚ začal územné konanie o umiestnení hlavnej stavby, hoci pôvodne trval na konaní o celku (vrátane pripojenia na inžinierske siete, elektrifikačnú sústavu, riešenia odpadov a pod.) Po ústnom pojednávaní 18. marca v Trebišove KSÚ vzhľadom na závažné pripomienky účastníkov konanie prerušil. Po ich vyhodnotení požiadal opätovne o aktualizáciu stanovísk trebišovských úradov, ktoré účastníci napadli.
"Oba potvrdili pôvodné stanoviská. KSÚ preto v súlade so zákonom požiadal o vyjadrenie ich nadriadené, resp. druhostupňové orgány - Krajský úrad životného prostredia v Košiciach a Úrad regionálneho zdravotníctva v Bratislave," opísal aktuálny stav prednosta KSÚ Martin Petruška. Dodal, že ani jeden zatiaľ neodpovedal. Na reakciu majú lehotu 30, resp. 60 dní.
ČES rokoval s mestskou radou
Podľa informácie člena trebišovskej Mestskej rady Miroslava Halapina zástupca ČES Viliam Dubovický mesto medzičasom opäť oslovil: "Ponúkli nám možnosť, že skládky presunú o 2 kilometre ďalej. Neakceptovali sme to. Mesto, poslanci aj rada naďalej trvajú na pôvodnom stanovisku, potvrdenom už dvomi uzneseniami - s výstavbou elektrárne v tejto lokalite nesúhlasíme." Nesúhlas s umiestnením elektrárne okrem rezortu hospodárstva prejavil Slovenský pozemkový fond a Slovenská elektrifikačná a prenosová sústava (SEPS). Z Trebišova dal zamietavé stanovisko odbor civilnej ochrany a krízového riadenia na Obvodnom úrade v Trebišove. Proti sú tokajskí vinohradníci, občania aj vrcholní predstavitelia Maďarska.
Greenpeace projekt označil za "kovbojský"
Projekt odmieta aj Greenpeace Slovensko. Poukazuje na riziko zvýšenia závislosti Slovenska od dovozu uhlia zo zahraničia, hoci vláda deklarovala, že ju chce znižovať. Trebišovská elektráreň pritom ráta práve s dovozom uhlia z Ukrajiny. "Nehovoriac o tom, že teraz sa ukazuje, že to bol taký kovbojský projekt, kde sú veľké nezrovnalosti, ktoré sa týkajú či už vodného hospodárstva, pripojenia na siete, atď.," povedal šéf slovenskej pobočky Greenpeace Juraj Rizman pre agentúru SITA. Hovorkyňa organizácie Lucia Szabová pripomína ďalší zásadný nedostatok projektu: "Ministerstvo životného prostredia počas posúdenia vplyvov na životné prostredie (EIA) nezohľadnilo objektívne dosah na produkciu emisií. Nová elektráreň by ich objem na Slovensku zvýšila až o 10 %!" Slová Greenpeace a nielen ohľadne emisií dokazujú protiposudky k EIA, ktoré dalo renomovaným odborníkom spracovať OZ Trebišov nahlas. Na povrch tým vyplávali závažné nezrovnalosti v EIA. Navyše, s projektom nepočíta ani dlhodobá stratégia energetickej bezpečnosti z dielne Ministerstva hospodárstva SR.
Politické súvislosti
V aktuálnom štádiu je nutné pripomenúť aj politické súvislosti. Podľa nášho zdroja je trebišovská elektráreň jedným z jabĺk sváru vo vládnej koalícii. Dve koaličné strany, Smer cez R. Fica a HZDS cez V. Mečiara sa od projektu dávnejšie dištancovali. Nominantom Smeru je aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Práve on odobratím osvedčenia na základe nových faktov ČES-u skomplikoval prípravy projektu. Developer za to ministerstvo zažaloval, rozsudok ešte nepadol. Naopak, nepriamu podporu projektu vyjadrili rezorty vedené nominantmi SNS. Ministerstvo životného prostredia (SNS) v procese EIA napriek výhradám kompetentných inštitúcií dalo elektrárni zelenú. Oponovalo aj pri vládnom návrhu stratégie energetickej bezpečnosti - žiadalo do nej zahrnúť aj trebišovskú elektráreň, ale narazilo na odpor rezortu hospodárstva. Ministerstvo výstavby(SNS) zase podporilo ČES cez rôzne stanoviská a odkleplo mu aj žiadosť, aby územné konanie neviedol trebišovský stavebný úrad, ale košický Krajský stavebný úrad. Ten však vedie nominant Smeru. V každom prípade, ak ČES územné rozhodnutie nedostane, odvolávať sa bude na ministerstvo výstavby, ktoré zase len vedie nominant SNS. Oficiálne sa SNS k projektu nevyjadrila.
lyv
Korba ako minister?
- Podporu projektu oficiálne vyjadril ako jediný poslanec parlamentu Anton Korba (SNS). Práve jeho meno je medzi kandidátmi na nového ministra životného prostredia. Greenpeace to považuje za problém nielen v kontexte možného vývoja v prípravách výstavby trebišovskej elektrárne: "Žiadame ministra, ktorý bude odborníkom, nie vojakom z povolania."
- Korba pre agentúru SITA povedal, že výstavba elektrárne je výhodná pre trebišovský región a nemá naň negatívny ekologický dopad: "Pre mňa je dôležité to, ako vyšlo EIA. A pritom neboli zistené nejaké nedostatky, ktoré by tomu nejako bránili. Pokiaľ by bolo niečo také, čo by tam prekážalo, v žiadnom prípade by som to nepodporoval."
- Korba argumentuje aj potrebou elektriny pre Slovensko či možnosťou, že elektráreň bude schopná spaľovať nielen hnedé, ale aj čierne uhlie, drevoštiepku a biomasu. Odmietol, že by mal podiel v spoločnosti ČES. Podľa neho ľudia, ktorí stoja za touto firmou, nie sú ani členmi SNS.
- K trebišovskej elektrárni je Korzáru ochotný poskytnúť stanovisko aj poslanec za SNS Ján Slabý, ktorý je, mimochodom, Trebišovčanom. Je aj predsedom parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Jeho meno sa spolu s Korbom ocitlo aj medzi nomináciami na nového ministra. Telefonicky o tom nechcel hovoriť, uviedol, že je ochotný stretnúť sa a vyjadriť sa k téme v piatok.
lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín