MICHALOVCE. Niektorí pestovatelia v Zemplíne možno v blízkej budúcnosti nahradia tradičné obilniny konopou siatou. Táto plodina má v súčasnosti široké využite v stavebníctve, potravinárskom a textilnom priemysle. Vo veľkom sa pestuje vo Francúzsku, Rakúsku, Poľsku, ale aj v Českej republike. O pestovaní konope informovali českí pestovatelia aj miestnych farmárov na nedávnej konferencii, ktorá sa uskutočnila v Oblastnom výskumnom ústave agroekológie v Michalovciach.
V Čechách sa konope darí
Využitie technického konope s nízkym obsahom THC, ktoré nie je použiteľné na výrobu marihuany, miestnych poľnohospodárov zaujalo. Český pestovateľ a člen Občianskeho združenia Konopa Michal Ruman vysvetlil, že rastlina je nenáročná na pestovanie a po spracovaní má široké využite.
Zo semien tejto rastliny sa vyrábajú potraviny ako konopný olej a múka. V kozmetike sa používa do šampónov, mydiel a peny do kúpeľa. V textilnom priemysle sa z konope vyrábajú ponožky, rifle, pracovné odevy, tašky a technické textílie ako plachtoviny, koberce a tesniace materiály. Z konope sa vyrábajú aj plasty a papier. Najnovším trendom je jej využite v stavebníctve. Konope sa používa na výrobu tepelnoizolačných materiálov, ale aj dutých tehál. V Břeclavi je novootvorený závod na výrobu izolačných materiálov z konope.
"Pestovanie ako také nie je problém," hovorí Ruman. Konope sa treba naučiť správne žať, spracovať a upraviť. V Čechách sú regióny, kde sa konope pestuje stabilne. "Tradične v okolí Teplíc, Rakovníka, v južných Čechách a pod Příbramskem. Náš projekt je zameraný na región Telejska a Slavoníc," upresnil Ruman. S ďalšími pestovateľmi dokonca založil družstvo, ktoré sa zameriava na pestovanie konope.
Výrobky zostali v regióne
Konferencia s názvom Vráťme konope na naše polia sa uskutočnila v rámci mikrograntového programu Laborec - Uh, ktorý sa realizuje v rámci projektu UNDP/GEF. „Technické konope bolo jednou z najtradičnejších plodín na Slovensku. Pestovalo sa dlhšie ako zemiaky. Cieľom konferencie bolo, aby sa vrátilo na Slovensko. V rámci analýzy prostredia vyplynulo, že by sa mohlo obnoviť pestovanie na Východoslovenskej nížine. Pomohlo by to oživiť a zlepšiť kvalitu pôd, ktoré sú znečistené ťažkými kovmi a chemikáliami. Našou snahou je vrátiť konope na polia, aby nebola napríklad len repka," vysvetlil Štefan Szabó z Občianskeho združenia Sosna.
Dodáva, že začiatkom roka bola na Slovensku prijatá legislatíva, ktorá umožňuje omnoho jednoduchšie pestovať konope. Dopestované, spracované rastliny a hotové produkty by podľa Szabóa mali zostať v regióne. "Nemôžeme konkurovať veľkým pestovateľom. To, čo by sa vypestovalo, by sa tu aj zhodnotilo. V regióne by sa vyrobila miestna špecialita, napríklad olej, keksíky, a tam by sa to aj predávalo."
Pestovatelia: Znie to zaujímavo
Miestnym poľnohospodárom sa pestovanie a využite konope pozdáva. No s pestovaním zatiaľ váhajú. "Doteraz som skúšal obilniny. Pestovanie konope je zaujímavé. Má to širokospektrálne využitie. Viem si predstaviť, že by som to pestoval, ale zatiaľ mi chýba hlbšia ekonomická analýza. Pozdáva sa mi jej využite v stavebníctve ako izolant," povedal Jozef Onda z obce Markovce v okrese Michalovce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín