itu, ktorú potvrdzujú výsledky analýz.
ZEMPÍNSKA ŠÍRAVA. Na problém upozornili odborníci počas konferencie Zemplínske vody pre ľudí, ktorá sa konala v rekreačnom stredisku Kamenec na Zemplínskej šírave. Konferencia sa uskutočnila v rámci projektu Voda bez hraníc. Predseda mimovládnej organizácie Ľudia a voda Michal Kravčík uviedol, že situácia s vodou na Zemplíne je veľmi vážna. Zrážky v okresoch Michalovce, Trebišov a v Medzibodroží poklesli ročne o viac ako 10 percent. Vodohospodári a poľnohospodári majú navyše problémy s udržaním vody v regióne. Môžu za to nekoncepčné vodohospodárske úpravy kanálov ešte z čias komunizmu.
V Maďarsku sa už vytvára púšť
Prvá púšť v strednej Európe sa už vytvára u našich južných susedov v Maďarsku. Tráva schne a piesok postupne vytláča vegetáciu v okolí rieky Tisa. Problémy majú aj stromy, ktoré kvôli nedostatku vody už nedosiahnu koreňmi k spodnej vode. Kravčík zdôraznil, že ak nedôjde k zmenám, podobná púšť sa bude vytvárať aj v Zemplíne.
"Východoslovenská nížina je prepojená s celým povodím Tisy. Prvá púšť je v tomto povodí, čo je len 50 až 60 kilometrov od hranice," vysvetlil. "Celé povodie Tisy sa tiež odvodňovalo. Oni sú viac v centrálnej časti nivy. To znamená, že tie procesy sa skôr prejavili. Celý Zemplín je súčasťou tohto regionálneho ekosystému. Degradačné procesy budú pokračovať," upresnil Kravčík.
V Medzibodroží a v okrese Sobrance už vyschli viaceré mokrade a menšie potoky.
Menej zrážok, viac povodní
V Maďarsku klesli zrážky o 20 až 30 percent. V oblasti Michaloviec spadlo v priebehu minulého roka o 110 milimetrov zrážok menej, čo je pokles o 15 percent v porovnaní s minulosťou. V oblasti Trebišova zaznamenali pokles o desať percent. Smerom na Medzibodrožie poklesli zrážky o viac ako desať percent. Suchá pôda a náhle prívalové dažde potom spôsobujú záplavy.
"Ide o nebezpečný trend. Je ďalším fenoménom, že zemplínsky región spôsobuje následne vytváranie extrémnych prívalových dažďov v horských oblastiach Karpát, ktoré sa potom spláchnu do nížiny a spôsobujú ďalšie katastrofy," objasnil Kravčík.
Čerpacími stanicami sa navyše každoročne odčerpá viac ako 100 miliónov metrov kubických vody. "Vodohospodárske úpravy, ktoré sa spravili v minulosti, odčerpávajú desiatky miliónov kubíkov vody, ktorá potom v krajine chýba, keď je nedostatok vody". To následne spôsobuje prehrievanie celého Zemplína.
Poľnohospodárstvo je ohrozené
"Ak tento problém nevyriešime, je veľmi veľké riziko totálneho úpadku Zemplína aj poľnohospodárskej výroby," doplnil Kravčík.
Na problém minulý týždeň upozornila aj Regionálna poľnohospodárska a potravinárska komora v Trebišove. Nedostatok vlahy v jarných mesiacoch ohrozuje tohtoročnú úrodu obilnín a olejnín. Podľa farmárov ide o najsuchšiu jar za posledné roky. Nedostatok vlahy môže spôsobiť vysychanie jarného jačmeňa a ovplyvňuje rast repky olejnej.
Kompetentní sa musia zmobilizovať
"Cieľom projektu Voda bez hraníc je mobilizovať a zvýšiť povedomie ľudí, aby tento problém začali riešiť. My poskytujeme informácie a poznatky z analýz, aby sme ukázali, že stav je vážny," poznamenal Kravčík.
Vo Východoslovenskej nížine je potrebné zlepšiť ochranu a správu malých vodných tokov a zdrojov, vytvoriť integrované manažovanie vôd, do ktorého sa zapoja poľnohospodári, lesohospodári, samosprávy a vodohospodári.
Projekt Voda bez hraníc je financovaný z blokového grantu spravovaný Nadáciou pre podporu občianskych aktivít a financovaný Nórskym finančným mechanizmom a slovenskou vládou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín