SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO. Vyrobil z neho nádherný monument, plný symbolov. Nebyť jeho kreativity a šikovných rúk, lipa by skončila v peci alebo kozube.
Ján Kešeľ dlhé roky pracuje v osvetovom stredisku v Trebišove. Rezbárčinu má ako hobby už 15 rokov, ale na prvú výstavu sa odvážil až prednedávnom. Jeho fortieľ si všimol starosta obce Slovenské Nové Mesto a navrhol mu, aby z okýpteného kmeňa zničenej lipy vyrobil čosi lahodiace oku. Čosi, čo dedinčanom pripomenie hrôzy kalamity, ale aj to, že všetko zlé sa raz na dobré obráti a bude večným mementom pominuteľnosti.
"Keď som si to bol obzrieť, bol to kus škaredej beztvarej hmoty. Drevo svoju krásu ukázalo, akonáhle som odstránil kôru a vyčistil ho," spomína umelec. Zadanie dostal koncom marca so šibeničným termínom, že dielo má byť hotové do prvého mája, keď tu chystali veľké oslavy, spojené s piatym výročím nášho vstupu do EÚ. "Robil som na tom priebežne, ale najviac počas Veľkej noci," dodáva Ján Kešeľ.
Dielo plné symbolov
Skromný, ale aj veľmi nadaný rezbár priznáva, že na začiatku netušil, čo z obrovského kusa dreva vznikne. "Myšlienky a symboly sa vynárali postupne, drevo mi ich odhaľovalo," hovorí.
Pôvodne malo na miestach bočných konárov vzniknúť slovenské trojvršie, ale Kešeľ od toho upustil. "Nebolo by to rovnomerné, navyše, už lipa sama je totemovým stromom slovenského národa. Radšej som drevu nechal jeho tvary a dieru po veľkej hľuze na kmeni som dotvoril kovaným krížom, na ktorom je zvon. Je to symbol nášho náboženstva, ktorý má dedinu chrániť pred všetkým zlým. Na kríž som zavesil zvon ako pripomienku starého zvyku, keď na kostolných vežiach pri hrozbe búrky zvonili zvony a to mnohokrát katastrofy odvrátilo. Verím, že ho tunajší ľudia nikdy nebudú potrebovať. Ale keby náhodou, je tu."
Spodnú časť monolitu zviera železná obruč. Má to praktický aj skrytý význam. Obruč jednak zabráni puknutiu dreva, ale je aj symbolom pevnosti, sily a tiež spätosti lipy s týmto miestom. Dielo, príznačne nazvané Znovuzrodenie lipy, je nielen mementom, ale stalo sa aj dominantou parku, prepojeného s amfiteátrom.
Ohliadnutie do minulosti
Čo sa stalo pred rokom
Na juh Zemplína 26. júna 2008 zaútočil silný dážď s veternou smršťou rýchlosti tornáda. Najhoršie obstálo Slovenské Nové Mesto. O strechu prišiel súkromný dom na hlavnej ceste aj kultúrny pri železničnej trati. Plechovú strechu doslova potrhalo na kusy. Tie sa váľali medzi mohutnými pagaštanmi a lipami v susednom parku. Obrázok diela skazy dotvárala hrubá vrstva poodtŕhaných konárov, zmixovaná s kúskami plechu a drevenými hranolmi či vyvrátenými pouličnými lampami. Jeden plech pristál priamo na korune stromu či na elektrickej troleji na železnici. Železničiari museli koľaj odstaviť, lebo v daždi ho odstrániť nemohli. Strhnutá strecha na dome spôsobila výpadok elektriny, povytŕhalo autobusové zastávky, vyvracalo staré stromy na cintoríne aj futbalovom štadióne. Búrka postihla celú dedinu, epicentrum však bolo pri železnici. Obec v rekordne krátkom čase kultúrny dom aj park opravila.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín