DARGOV. Bola druhou zo série rekonštrukcií bojov o Dargovský priesmyk. Prvá sa vlani konala pri Bačkove. Organizátori sa nimi snažia širokej verejnosti sprostredkovať vojnové udalosti spred 65 rokov priamo na miestach, kde sa odohrávali.
Návrat o 65 rokov späť
Po vlaňajších skúsenostiach s nečakaným záujmom 20-tisíc divákov všetko doladili do detailov. Napriek náporu áut a peších doprava nekolabovala, pri jej konštruktívnom riadení pomáhala polícia. Neďaleko bojiska boli pripravené dve veľké odstavné plochy s kapacitou do 5-tisíc áut.
Na rozdiel od vlaňajška sa rekonštrukcia odohrala na svahu, a preto bolo možné bojisko vidieť po takmer celom obvode. Diváci sa do areálu hrnuli už od skorých ranných hodín. Naskytol sa im úžasný pohľad – bojovú plochu 300 x 700 metrov akoby odstrihli z roku 1944 a presunuli do roku 2009.
Samotná rekonštrukcia sa začala na pravé poludnie. Diváci so zatajeným dychom sledovali boj sovietskych a nemeckých vojakov, ktorí, podobne ako pred 65 rokmi, bojovali o každý meter územia. Nechýbali zákopy, mínové polia a vojaci ako vystrihnutí z filmov o 2. svetovej vojne.
Množstvo techniky a 170 účinkujúcich
O pastvu pre oči sa postarali elitné vojenské veteránkluby z celého Slovenska, ale aj z Čiech, Maďarska a Poľska. Celkovo vo veľkolepom divadelnom predstavení v prírode účinkovalo asi 170 zanietencov. Atmosféru dotvárala bojová technika a pyrotechnika, ktorej bolo podstatne viac ako vlani. Nechýbala replika nemeckého tanku Tiger, slávneho ruského tanku T 34, polopásové vozidlá Hackel, obrnené vozidlo SDKF-222, motorky so sajdkou na ruskej aj nemeckej strane, protitankové delá, kaťuše a podobne. Bonusom bolo lietadlo JAK 52, ktoré zo vzduchu krylo útok ruskej pechoty na zemi. Všetka munícia bola samozrejme slepá, ale inak sa celý boj odohral podobne ako pred 65 rokmi. Moderátor počas neho vysvetľoval manévre, aby bolo jasné, kto útočí a kto sa bráni.
O bitke je málo faktov
Rekonštrukcia bola aj ukážkou taktiky boja, používanej v tom čase. Diváci mohli celkom zblízka vidieť nielen boj delostrelectva, útok zo vzduchu, ale aj boj muža proti mužovi. Po asi 40-minútovej ukážke a kontrole bojového poľa pyrotechnikmi celý areál sprístupnili verejnosti. Diváci si ho mohli obzrieť do detailov, pofotiť sa s vojakmi aj technikou, či pozbierať si na pamiatku nábojnice.
Podľa predbežných odhadov si rekonštrukciu pozrelo asi 15-tisíc ľudí. Organizátori pripustili, že o tejto bitke existuje v literatúre málo údajov. To, čo predviedli, prácne vypátrali v starých archívoch. Vie sa, že o Dargovský priesmyk sa bojovalo na prelome rokov 1944 – 45 a pri bojoch zahynulo asi 20- až 25-tisíc ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín