MICHALOVCE. Mesto Michalovce začalo rázne konať proti neplatičom a nájomníkom, ktorí kšeftujú s mestskými bytmi v osade Angy mlyn. V osade, kde žije približne 1 500 obyvateľov, je sto mestských bytov. Takmer nikto z nájomníkov neplatí mestu nájom. Samospráva preto začala v rámci rozsiahleho projektu MLIN túto situáciu riešiť. Terénni sociálni pracovníci už začali s evidenciou obyvateľstva, kontrolou bytov a mapovaním sociálno-ekonomickej situácie nájomníkov.
Mestské byty zneužívajú
V osade už naplno pracujú štyria terénni sociálni pracovníci a ich štyria asistenti. "Zistili sme, že v mnohých bytoch bývajú iní ľudia, než akí boli pôvodne uvedení v nájomných zmluvách. Je tam veľká migrácia," uviedol zástupca prednostu Mestského úradu v Michalovciach Gabriel Dorič.
Mestské byty niektorí podnikaví osadníci zneužívajú a prenajímajú ich iným Rómom. "Podľa informácií, ktoré máme, pôvodní nájomcovia často prenajímajú byty tým terajší. Tí potom jednoducho neplatia mestu, ale platia niekomu tretiemu. Našou snahou je tomu zabrániť. Chceme upraviť tento stav, aby bolo jasné, komu byt patrí, aby tí ľudia platili tomu, komu majú," vysvetlil Dorič.
V celej osade, kde je sto mestských bytov, sú len traja platiči. V osade majú Rómovia dlhy nielen na nájomnom, ale aj za vodu a odvoz odpadu. Ku koncu minulého roka evidovali v celom meste až 3 699 dlžníkov, ktorí nemali uhradené poplatky za odvoz odpadu. Celkové nedoplatky predstavujú vyše pol milióna eur. Najviac neplatičov je práve v osade Angy mlyn. Niektoré neuhradené poplatky už mesto vymáha prostredníctvom exekúcií. Vzhľadom na nízky sociálny status osadníkov je to málo účinné.
Nové byty budú pod kontrolou
Mesto nedávno začalo v osade aj s výstavbou nových bytov nižšieho štandardu. Postavia tu 40 obytných jednotiek. Aby samospráva predišla nedoplatkom, zavedie u nových nájomcov inštitút osobitného príjemcu.
"Dali sme to ako podmienku. Minimálne pri nových bytoch chceme ísť touto cestou, aby si aspoň základné veci platili. Je potrebné naučiť ich, že nič nie je zadarmo," dodal viceprednosta.
Michalovčania získali na realizáciu projektu MLIN z Európskeho sociálneho fondu nenávratný finančný príspevok viac ako 112-tisíc eur. Projekt spolufinancuje mesto sumou takmer 6-tisíc eur. Jeho cieľom je dosiahnuť zmenu postoja Rómov v snahe riešiť svoju vlastnú situáciu a začleniť sa do majoritnej spoločnosti, pomôcť im vyhľadávať pracovné príležitosti a podporovať vzdelávacie, osvetové a voľnočasové aktivity.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín