Povedal to dnes pre TASR predseda trebišovskej Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) Jozef Ciberej. V trebišovskej akciovej spoločnosti Poľnotrend, hospodáriacej na 2 700 hektároch, zaznamenali napríklad v marci len osem a v apríli 18 milimetrov zrážok. V máji zatiaľ nepršalo. Podľa Cibereja je to pre farmárov suverénne najsuchšia jar za posledných niekoľko rokov.
"Zrážkový deficit sa prejavuje v tom, že rastliny nahradzujú nedostatok vlahy urýchlením vegetácie, čo sa môže nepriaznivo odzrkadliť na hektárových úrodách. Vysychať môžu napríklad odnože jarného jačmeňa, a takisto to nepriaznivo ovplyvňuje porasty repky olejnej, ktorá teraz kvitne a zakladá novú úrodu," spresnil predseda RPPK.
Čakanie na dážď
Zachrániť farmárov môže len výdatný dážď. Závlahy v Trebišovskom okrese, až na malé výnimky, sa totiž nevyužívajú, len v ojedinelých prípadoch na menších výmerách v zeleninárstve.
"Veľkoplošné zavlažovanie na Východoslovenskej nížine už roky nefunguje, keďže poľnohospodári neinvestovali do obnovy závlahového detailu a svoju úlohu tu zohrali aj stúpajúce náklady na energiu a poplatky za vodu," dodal Ciberej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín