Spravodlivému rozhodnutiu o znížení poplatkov za odpad však stojí v ceste nerovnoprávne postavenie tých, ktorí odpad triedia v rodinných domoch a tých, ktorí v bytovkách. Kým farebné vrecia pred domami majú svojich majiteľov, o tom kto triedi v panelákoch a kto nie, tuší málokto.
HORNÝ ZEMPLÍN. Poslanci mestského zastupiteľstva v Snine chcú, aby sa úsilie obyvateľov triediacich odpad z domácností odrazilo aj na úľavách v poplatkoch. Posúrili vypracovanie zoznamu domácností, ktoré odpad triedia, aby mohli rozhodnúť, ako ich finančne zvýhodniť. Títo ľudia totiž prispievajú k tomu, že sa skládky komunálneho odpadu zapĺňajú pomalšie a separovaný odpad môže po recyklácii slúžiť na ďalšie účely. Háčik je však v tom, že zatiaľ nie je možná presná evidencia takýchto domácností v bytových domoch.
Dohľad nad zberom
Ján Aľušík, riaditeľ Verejno-technických služieb Snina (VPS), ktoré majú na starosti zber tuhého komunálneho (TKO) a aj separovaného odpadu uviedol, že Sninčania triedia štyri komodity - papier, sklo, tetrapaky a plasty. Zoznam, o ktorý poslanci žiadali, vypracovali, ale nebol komplexný.
Po poslaneckej diskusii poverili VPS jednu pracovníčku, aby počas zberu separovaného odpadu bola priamo pri jeho preberaní z vriec do zberného auta. "Jej úlohou je, aby si všetko zaznačila a vrecia zvážila," uviedol.
Na základe týchto údajov budú mať prehľad a poslancom navrhnú, akým spôsobom by mohli mať tí, čo separujú, v budúcom roku úľavu.
Kontajnerové stanovištia chcú zamykať
Problémom, o ktorom už vedia aj poslanci, je separovaný zber v bytových domoch na sídliskách. "Nevieme zistiť, kto z nájomníkov odpad triedi a kto nie, pretože oni si nevykladajú vrecia pred domy ako obyvatelia rodinných domov. Odpad síce triedia do kontajnerov, no my zatiaľ nevieme, komu patrí a kto ho koľko odovzdal," povedal Aľušík.
Dodal, že na tento rok poslanci schválili vybudovanie piatich pevných kontajnerových stanovíšť: "Budú uzamykateľné so sekciami pre komunálny a separovaný odpad."
Uviedol, že optimálne by bolo, ak by každé bytové spoločenstvo malo vlastné kontajnerové stanovisko. Vedenie mesta sa rozhodlo získať dotáciu na podporu separovaného zberu. Projektom sa chcú uchádzať o financie na vybudovanie chýbajúcich uzamykacích kontajnerových stanovíšť v celej Snine.
Branislav Moňok z Občianskeho združenia (OZ) Priatelia Zeme uviedol, že takýto spôsob praktizujú v Žiari nad Hronom: "Ku kontajnerom sa nedostane nikto, okrem nájomníkov. Tam sa dá dobre kontrolovať, či sa zapájajú do separovaného zberu alebo nie, a či im mesto môže na základe toho znížiť alebo zvýšiť poplatky."
Dodal, že v obci Hranovnica dávajú ľudia odpad do kontajnerov v priesvitných vreciach: "Ľahko sa potom zistí, či tam nie je aj odpad, ktorý sa dal vytriediť."
Ako je to v zahraničí
Moňok pripustil, že je ťažké ustrážiť separovanie odpadu v bytoch, ale ako príklad uviedol svoju skúsenosť z Londýna: "Tam chodia zberať vrecia v bytových domoch od dverí k dverám. Aj v 12-poschodových vežiakoch. Je to síce prácne, ale adresné. Tým pracovníkom to však ide rýchlo, navyše si stihnú všetko značiť."
Odporučil, aby sme zavolali do Čadce, kde zaviedli zaujímavý systém zberu.
Čadca: množstvový zber
Peter Švábik z Mestského úradu v Čadci potvrdil, že v meste zaviedli množstvový zber. Jeden alebo aj viac vchodov bytového domu má pred ním kontajnery na odpad a nádoby na separovaný zber. O vývoz odpadu žiadajú podľa potreby a za každý vývoz zaplatia. Za vývoz separovaného odpadu neplatia.
Princíp je v tom, že ak ľudia odpad separujú a nehádžu všetko do kontajnerov, menej sa zapĺňajú. Tým majú menej vývozov, a menej za ne platia. Na vreciach so separovaným odpadom z rodinných domov sú zasa čiarové kódy, podľa ktorých sa vedie presná evidencia.
Švábik dodal, že systém je ešte v zábehu. Kvôli efektivite sa snažia vytvoriť kontajnerové stojiská maximálne pre tri vchody. Jediným negatívom môže byť podľa neho to, že ľudia v snahe šetriť za vývozy sa môžu uchýliť k vynášaniu smetia na čierne skládky.
Sninský okres o krok vpredu?
Jozef Gajdoš, starosta obce Zemplínske Hámre v okrese Snina, na margo úľav pre tých, ktorí v obci odpad triedia, povedal: "Každý, kto to robí vzorne, má na ďalší rok 30-percentnú úľavu za poplatky."
Odpad triedia aj Humenčania. Juraj Vaňo, zástupca riaditeľa Technických služieb uviedol, že majú zmapovaných hlavne obyvateľov z rodinných domov, ktorí pred ne vrecia vykladajú na základe harmonogramu vývozov. Potvrdil, že situácia s obyvateľmi sídlisk je v podstate rovnaká ako v Snine. Nádoby na zber síce pred blokmi sú, no nevie sa, kto z bytoviek odpad triedi. Vaňo uviedol, že doteraz k problematike úľav pre tých, ktorí separujú, neprijalo mestské zastupiteľstvo žiadne uznesenie, aj keď o tejto téme už poslanci dávnejšie hovorili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín