normálnych okolností táto norma začína platiť súbežne s novou kategorizáciou liekov, ktorú vypracúva ministerstvo zdravotníctva, ale to termín jej platnosti stanovilo až na 1. október.
Podľa majiteľa michalovskej lekárne Amara PharmDr. Mariána Mrižu týmto nekoordinovaným postupom oboch rezortov vzniká neštandardná situácia. "Keď dopredáme lieky za staré ceny a budeme nakupovať za nové - vyššie, nevieme, ako sa zachovať. Máme rozdiel medzi pôvodnou a novou cenou pýtať od poisťovne alebo od pacienta? Pre nás totiž bude platná nová cena, ale poisťovne musia uhrádzať lieky podľa starej kategorizácie," uviedol PharmDr. Mrižo pre náš denník.
Viac než zaujímavé je podľa neho aj to, že vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby zdedí zavedenie plánovanej kategorizácie liekov nový vládny kabinet.
Jeho slová potvrdil riaditeľ michalovskej pobočky Všeobecnej zdravotnej poisťovne Ing. Štefan Mikolaj. "Pre nás do 1. októbra platí pôvodná kategorizácia a podľa nej sa musíme riadiť. Spomínaný rozdiel teda zaplatí pacient," skonštatoval.
Na dôvod, prečo oba zainteresované rezorty nepostupovali jednotne, sme sa spýtali na ministerstve zdravotníctva. Jeho hovorca Martin Urmanič však na túto otázku nedokázal odpovedať. "O kompetenciu vypracovať nové cenové opatrenie, keďže súvisí s kategorizáciou liekov, sme bojovali už pred časom, ale nevyšlo to. Výsledkom je aj súčasný nesúlad. Všetky podklady sme totiž robili spolu a výsledok bol známy už v apríli. Napokon sa ministerstvo financií rozhodlo dať svoju normu do platnosti skôr ako našu," vyjadril sa hovorca.
Stanovisko ministerstva financií sa nám pred uzávierkou novín nepodarilo získať.
Faktom zostáva, že septembrové zvýšenie maximálnych cien sa týka 330 liekov, ktoré budú podľa nového opatrenia drahšie o 10-20 percent. Keďže inkriminované liekové položky stoja od 30 do 10-tisíc korún, počty sú ľahké. V lekárni si za ne pacient zaplatí od 3 do 2000 korún. Ďalšou alternatívou je, že si vyberie lieky, ktorých sa zvýšenie nedotklo. "Reálne zdraženie lieku a participácia pacienta, resp. jej zvýšenie sú len teoretické. Opatrenie totiž určuje len maximálne ceny, ktoré výrobcovia môžu, ale nemusia využiť. Vzhľadom na ich konkurenčný boj sa dá predpokladať, že budú ceny upravovať tak, aby to pacienta zasiahlo čo najmenej alebo vôbec," uzavrel poverený vedúci sekcie štátnej liekovej politiky MZ SR RNDr. Jozef Slaný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín