Nepríjemným dôsledkom je znižovanie zamestnanosti a zhoršovanie sociálnej situácie najmä v podhorských regiónoch Slovenska.
Podľa informácie nášho denníka, v týchto dňoch výrazne znižujú stavy pracovníkov aj v Lesnom závode v Sobranciach, pričom o prácu prichádzajú predovšetkým robotníci. " Nie je to celkom tak. Od začiatku roka sme síce znížili počet stálych pracovníkov o 31, avšak drvivej väčšine sme dali šancu, aby pre nás pracovali dodávateľsky. To znamená, že si mohli odkúpiť lesné traktory, kone, píly a uzavrieť s nami zmluvy o vykonaní práce", hovorí riaditeľ LZ Ing. J. Girman. Dodáva, že tento spôsob znižovania nákladov na prevádzku v lesnom hospodárstve využívajú lesné závody na západnom Slovensku už niekoľko rokov. Zámerom Sobrančanov je, aby 60 percent ťažbovej činnosti robili vlastnými pracovníkmi a zvyšok už spomínaným dodávateľským spôsobom. "Je mi ľúto, ale ináč to nejde. Je síce pravdou, že pred rokom 1989 zamestnával tento závod vyše tristo ľudí, čo je zhruba trojnásobok súčasného stavu, ale aj obhospodaroval oveľa väčšiu výmeru lesov. Súčasných 33-tisíc hektárov predstavuje iba 40 percent z tej pred trinástimi rokmi," uzatvára J.Girman.
Radikálnymi zmenami v ostatných rokoch prechádza aj pestovanie lesa. Zalesňovanie rozsiahlych plôch je minulosťou. Dnes sa umelo zalesňujú iba plochy po holoruboch, čiže tie, kde nemôže dôjsť k prirodzenému zmladeniu lesa. Tohto roku v lesnom závode Sobrance umele vysadili iba 100 hektárov lesa. Je to plocha, ktorú kedysi zalesnila jedna menšia správa. V súčasnosti preto závod zamestnáva aj oveľa menej sezónnych pracovníkov ako v minulosti.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín