starostlivosti, ktorý v spolupráci s nemocnicou pripravilo Združenie pre duševné zdravie Integra. Jeho cieľom je zlepšenie kvality života ľudí s duševnou poruchou a ich integrácia do spoločnosti. Projekt sa uskutočňuje s finančnou podporou Holandského kráľovstva, ktoré na trojročný projekt prispelo 1,4 miliónom guldenov.
Vzhľadom na to, že transformačný proces sa podarilo prostredníctvom rôznych projektov v ostatných rokoch naštartovať práve v Michalovciach, spolu so Sobraneckom budú prvým regiónom na Slovensku a v strednej, resp. východnej Európe vôbec, kde vznikne modelový štandardný región psychiatrickej starostlivosti. Pri príprave na reformu psychiatrie totiž na Slovensku postúpili najďalej. V rokoch 1997
až 2002 sa práve v Michalovciach realizovali projekty, zamerané na reintegráciu psychosociálne postihnutých osôb do spoločnosti, vytvorenie chráneného bývania, dielní či rozvoj tertalógu, pri ktorom sa do komunikácie lekár pacient príbuzný zapája aj verejnosť ako štvrtý článok.
"Práve v nej sú totiž zabudované predsudky voči duševne chorým a túto bariéru treba preraziť. Duševná choroba je ako každá iná diagnóza, ktorá sa dá liečiť, čo mnohí bežní ľudia nedokážu pochopiť a boja sa takýchto pacientov. Až keď sa aj verejnosti podarí prekonať neopodstatnený strach a dogmy, získajú naši pacienti životný priestor pre prekonanie stigiem a pocitov diskriminácie, ktoré im umožnia zaradiť sa do spoločnosti," uviedol pre náš denník jeden z hlavných iniciátorov transformácie psychiatrickej starostlivosti na Slovensku a predseda Integry MUDr. Pětr Nawka.
Prvým konkrétnym výsledkom snažení Integry bolo vytvorenie chránených dielní pre 30 ľudí a chráneného bývanie pre 5 klientov (2000), ktoré sú jedinými v republike. V roku 2002 združeniu cez projekt Access vytvorilo ďalšie chránené dielne - čajovňu, Informačné centrum a stavebnú čatu, v ktorých nájde uplatnenie 10 klientov.
Podľa MUDr. Nawku bude modelový región hospodáriť s vlastným rozpočtom, o ktorom sa bude rozhodovať na miestnej úrovni za pomoci okresného koordinátora pre duševné zdravie, ktorý už v súčasnosti pôsobí na okresnom úrade. "Do plánovania a všetkých rozhodnutí budú plne zapojení aj klienti a ich príbuzní. Oni sú predsa tými, ktorí majú rozhodovať o tom, čo potrebujú a nie inštitúcia. Celá koncepcia psychiatrickej starostlivosti bola doteraz založená na tom, že pacienti sa prispôsobovali potrebám inštitúcie a nie naopak. Vďaka transformácii sa slovenská psychiatria konečne postaví z hlavy na nohy," povedal MUDr. Nawka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín