monumentálnej sochárskej tvorby, ktorej areálom bude región v okolí Stariny. "Prvou sochou galérie je Medová baba, ktorú na lúke pri včelíne Medovej baby, v katastri obce Zboj, vytvoril Marek Žitňan. Plastika je vyrobená zo 120-ročného duba a bez podstavca meria vyše 7 metrov. Je to spomienka na ženu, ktorá tam žila v harmónii s prírodou, pomáhala ľuďom a starala sa o veľa včelstiev. Kvalitu medu, ktorý dorábala, poznali až pardubickí pernikári," hovorí akademický maliar Andrej Smolák. Ako to už na Slovensku býva, Žofia Maťašovská, ako sa v skutočnosti Medová baba volala, zomrela nakoniec opustená, bez pomoci. Sila jej ducha však oslovila srdce umelca a od sobotňajšieho poludnia, kedy sochu slávnostne odhalia, vráti sa Medová baba domov.
Súčasťou medzinárodného výtvarného festivalu je aj deviaty maliarsky plenér, ktorý prebieha od prvého do 15. septembra a zúčastňujú sa ho okrem slovenských aj výtvarníci z celého radu európskych krajín. Program festivalu, ktorý sa koná pod záštitou ministra kultúry Milana Kňažka, je mimoriadne bohatý.
Okrem plenéru a série výstav v galérii MIRO, vo Vihorlatskom múzeu v Humennom, v reštarurácii hotela Kamei na Sninských Rybníkoch, sninskom Minose či ďalších organizáciách a inštitúciách v okresoch Snina a Humenné, jeho súčasťou je aj piatková manifestácia na námestí v Snine, pod názvom Poďme spolu do Európy. Ďalšou z noviniek tohtoročného festivalu je položenie základného kameňa Nadačného domu MIRO a Galérie 655 metrového obrazu, ktorý organizátori festivalu prihlásili do Guinessovej knihy rekordov.
Tohto roku sa na výtvarnom festivale v Snine opäť stretnú popredné osobnosti slovenského výtvarného života, spisovatelia i hudobní umelci. Bratia Smolákovci dokázali totiž v priebehu rokov urobiť z tohto podujatia sviatok výtvarného umenia.
Autor: luk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín