Deti sa priamo na ulici priúčali remeselníckemu umeniu
Sečovce - Včera sa na Námestí sv. Cyrila a Metoda stretli remeselníci z celého východoslovenského regiónu na podujatí, ktoré pre obyvateľov mesta a
Lýdia Vereščaková
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
najmä najmladšiu vekovú kategóriu Sečovčanov pripravil tunajší magistrát. Prvým ročníkom Dňa remesiel chce mesto založiť novú tradíciu, ktorej cieľom je oživiť starú slávu remeselníckych cechov, ktoré na území mesta v minulosti pôsobili.
Podujatie otvorilo vystúpenie sečovskej požiarnickej dychovky, skupiny historického šermu Vikomt zo Sniny a chodúľového divadla z Vranova nad Topľou. Podľa slov primátora mesta Vlastimila Ondrejku ho zorganizovali v piatok a nie cez víkend kvôli školákom. "Moderná doba postupne vytláča staré tradície a mnohé deti už ani nevedia, ako vyzerajú krosná, ako pracuje kováč či ako sa kedysi plietlo lano. Pred podujatím sme oslovili materské, základné a stredné školy na území mesta a pripravili sme ho tak, aby si najmladší Sečovčania prácu majstrov remeselníkov mohli nielen prezrieť ale si ju aj vyskúšať," uviedol pre náš denník primátor. Jeho slová potvrdila aj krátka prechádzka po námestí, na ktorom svoju prácu prezentovalo takmer tridsať remeselníkov a okruh vedľa každého z nich okupovali práve deti.
Desaťročných šarvancov najviac zaujal stánok majstra zvonkára Ľubomíra Kubičku z Prešova a po krátkom vysvetlení technológie kovania zvoncov sa ihneď stali jeho tovarišmi. "Okrem zvoncov vyrábam aj drumble a zvonkohry, ktoré teraz prišli do módy. Žiaľ, staré porekadlo, že remeslo má zlaté dno už neplatí. Dnes by ma už neuživilo," skonštatoval Ľ. Kubička. Deti zaujala aj pouličná dielňa keramikárky Evy Horváthovej, ktorá sa na Dni remesiel predstavila ako jediná domáca. Za hrnčiarskym kruhom ju vystriedalo niekoľko žien, ktoré si vytočené "dielka" potom mohli zobrať domov. Hneď vedľa nej si svoj pracovný nástroj krosná, rozložila Eva Gazdová z Vranova nad Topľou, ktorej sa ušlo pozornosti najmä zo strany starších dám.
Majster košikár Andrej Roth z Popradu sa pleteniu košíkov začal venovať až na dôchodku a vypĺňa si ním voľné chvíle. Naviac, vďaka tomu si trochu prilepší k nízkemu dôchodku. Pozornosti detí neušla ani pernikárka, kováč, rezbár, vareškár, remenár či majsterka paličkárka Anna Kačmárová z Košíc, ktorá svojmu umeniu priučí každého, kto má o to záujem a školenia robí po celom východe republiky. Okrem spomínaných remeselníkov, ktorých výrobky majú ešte svoje opodstatnenie a sú použiteľné v praktickom živote, našiel cestu do Sečoviec aj majster lanár Miloš Leško z Trebišova. "Moje remeslo je vyslovene archaické, lebo už dávno stratilo svoj význam. Napriek tomu si zaslúži, aby ľudia aspoň vedeli, že existovalo," uzavrel.