posledné absolventky totiž opustili školu v školskom roku 1992/93, kedy odbor po pätnástich rokoch z neznámych príčin zrušili.
"Tento odbor má u nás tradíciu a určitý čas sme takéto sestry v celom východoslovenskom regióne vychovávali len my. Žiaľ, počas desiatich rokov, kedy sa u nás nové ročníky s touto špecializáciou neotvárali, dopyt po ženských sestrách vyplnili iné školy a nám zostal len všeobecný odbor," uviedla pre náš denník súčasná riaditeľka školy PhDr. Darina Wiczmándyová.
Ako dodala, od svojho nástupu do funkcie v roku 1999 bojuje o to, aby sa tradícia výchovy pôrodných asistentiek v Michalovciach obnovila. Medzičasom však Slovensko začalo prístupové rokovania o vstupe do Európskej únie a v súlade s jej kritériami môžu prax zdravotných sestier vykonávať len absolventky vyššieho odborného štúdia.
Ministerstvo zdravotníctva preto vytvorilo akreditačnú komisiu, ktorá rozhoduje o tom, ktorá stredná, resp. vysoká škola zdravotnícke študijné odbory otvorí. "Žiaľ, Michalovce zatiaľ napriek mnohým žiadostiam neuspeli, hoci máme pre oživenie starej tradície a otvorenie nových odborov veľmi dobré materiálne i personálne predpoklady," skonštatovala riaditeľka školy. Podľa jej slov medzičasom došlo aj k transformácii odboru všeobecná sestra a v súčasnosti ho končí posledných 74 tretiačok a 55 štvrtáčok. V prvých dvoch ročníkoch sa už študuje iba odbor zdravotnícky asistent, o ktorý je veľký záujem.
V súčasnosti školu navštevuje 294 žiakov, ktorí študujú v ôsmich denných a dvoch triedach popri zamestnaní. "Kapacitne by sme však dokázali vytvoriť až 15 tried. Pri hľadaní možností ich využitia vychádzame zo záujmu detí, resp. rodičov, ktorí musia svoje deti posielať do škôl v 70 kilometrov vzdialených Košiciach či ešte ďalej - do Rožňavy, kam je až 130 kilometrov. Je to škoda - pre nich, školu aj pre región," vyjadrila sa PhDr. Wiczmándyová. Ako dodala, napriek doterajšiemu neúspechu opätovne požiadali o otvorenie nových odborov.
V prípade pozitívnej odpovede bude možno v Michalovciach študovať aj masérstvo, sociálno-výchovnú prácu, pôrodnú asistentku, diplomovanú všeobecnú sestru, diplomovanú pôrodnú asistentku a sanitárku.
Argumentom vytvorenia nových študijných smerov je, že v regióne existuje množstvo zariadení, ktoré vykazujú dopyt po takýchto pracovníkoch. Zavážiť by malo aj to, že škola slúži spádovej oblasti s 245-tisíc obyvateľmi. Za normálnych okolností totiž zdravotnícke školy pokrývajú región s najviac 170-tisíc obyvateľmi. "Náš boj sa ešte neskončil. Akreditačná komisia síce podmieňuje vytvorenie nových odborov tým, že michalovská nemocnica získa štatút nemocnice tretieho typu, ale ja verím, že to nebude problém," uzavrela PhDr. Wiczmándyová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín