Malčice - Počas tretej septembrovej nedele ožila táto juhozemplínska obec pestrou zmesou krojov a jazykov, na ktorú sa prišlo napriek nepriaznivému
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
počasiu pozrieť viac ako tisíc Zemplínčanov. V tento deň sa tu totiž konal už 3. ročník Festivalu európskych národov a národností, ktorý pre milovníkov ľudových tradícií pripravil tunajší obecný úrad v spolupráci s občianskym združením FEMAN.
Podľa slov starostky obce Marty Tomkovej sú Malčice jedinou obcou v Zemplíne, kde sa takéto podujatie koná. Výnimkou sú len Košice, kde mali súbory premiéru. "To, že sme tu pred troma rokmi začali organizovať európsky festival, bola jedna z možností ako zdvihnúť povedomie obyvateľov obce a vyvolať v nich zdravý lokálpatriotizmus. Myslím, že sa to podarilo," uviedla pre náš denník Marta Tomková. Počas dvoch rokoch Malčičania v pravidelnom septembrovom termíne v svojej obci privítali takmer všetky známejšie národy Európy. Nielen oni, ale aj obyvatelia okolitých obcí festival prijali za svoj a pravidelne sa naň vracajú.
"Tento rok sme sa rozhodli okrem zahraničných súborov pozvať aj zástupcov Slovenska. Ďalším obohatením programu boli vystúpenia modernejších formácií, ktoré už hraničia skôr s folkom, ba dokonca s rockom, čo podľa nášho predpokladu oslovilo najmä mladých," skonštatovala Marta Tomková. Ako dodala na záver, na festivale sa tento rok prezentovalo 10 súborov. Najdlhšiu cestu museli do Malčíc absolvovať členovia súboru moderného tanca Serpentin z ruského Omska, ktorí na Slovensko cestovali celý týždeň. Našich južných susedov zastupoval citarový súbor Aranyeso z Kazincbarciky a folklórny súbor Matyo z Mezokovezd. Veľkého aplauzu sa dostalo valašskému súboru Beskyd z českého Zubří a moravskej cimbalovke Šajtar z Ostravy. Slovensko zastupoval veľkokapušiansky Latoričan, michalovskí Hnojňane a rómsky súbor Vienala z Markoviec. Atypickým prvkom festivalu bolo vystúpenie rock-folkovej kapely Fishman Friends z belgického Eupenu.