tohto roku parlament rozhodol aj o presune tejto agendy na odbory sociálnych vecí okresných úradov. Nová kompetencia si logicky vyžiada zvýšenie počtu pracovníkov. Napriek tomu, že okresné úrady dostali oznámenie z kraja o budúcom posilnení už v auguste, dodnes nie je na svete rozpočtové opatrenie, ktoré by upresnilo finančný balík na vytvorenie nových pracovných miest.
"Háčik je v tom, že agenda k nám prejde aj pri nezmenenom počte ľudí, takže následky si vie každý domyslieť. Vo štvrtok som preto túto záležitosť urgoval priamo na ministerstve financií a dostal som odpoveď, že o peniazoch je už rozhodnuté. Minister má ešte podpísať rozpočtové opatrenia pre jednotlivé kraje a do dvoch týždňov by sme mali mať peniaze k dispozícii," uviedol pre náš denník prednosta michalovského OÚ Vladimír Jakub. Ako dodal, kvôli nejasnostiam okolo finančného krytia personálneho posilnenia, spôsobeným nepochybne aj nedávnymi voľbami, nemohli okresy vypísať výberové konania na obsadenie nových miest. V plánovanom októbrovom termíne teda na "sociálky" nepribudne ani noha. "Práve teraz nastáva sezónne zvyšovanie počtu poberateľov dávok, takže to bude zaujímavé. Ale jeden mesiac, kým prebehnú výberové konania, to nejako vydržíme," skonštatoval prednosta.
Problém personálnej poddimenzovanosti odboru nie je týmto krokom ani zďaleka vyriešený. Reč čísel hovorí, že v regióne Zemplína je najviac poberateľov na jedného pracovníka práve v okresoch Michalovce a Trebišov - viac ako 500. Priemer Košického kraja je pritom 393 a Prešovského len 336. Do tohto čísla sa aspoň približne dokážu zmestiť okresy Humenné, Snina a Sobrance. Najlepšie sú na tom Medzilaborce, kde na jedného "sociálkara" pripadá len 222 klientov, čo je dokonca menej ako celoslovenský priemer - 322. Pre ilustráciu, ako tento štatistický údaj vznikol, je potrebné nazrieť do tabuliek pracovnej zaťaženosti pracovníkov v okrese Bratislava 1 či Bratislava 5, kde má každý na starosti len 181, resp. 189 klientov. Kým v Bratislavskom kraji slúži na odboroch sociálnych vecí asi 33-tisíc poberateľom 150 ľudí, v okrese Michalovce má agendu pre takmer 21-tisíc sociálne odkázaných na starosti len 41 ľudí.
"Napriek tomu, že o týchto faktoch hovorí aj najnovšia analýza súčasného stavu sociálnych odborov, vypracovaná ministerstvom práce a sociálnych vecí, oficiálne miesta sa k zvyšovaniu počtu pracovníkov vyjadrujú veľmi opatrne a nešpecifikujú časový horizont, kedy "bude potrebné riešiť aspoň najkritickejšie okresy". A to už nehovorím o vybavení počítačmi. Takmer všetky sú zastarané," uzavrel V. Jakub.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín