sa tak pri oslavách 685. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Takmer 500-stranová kniha z Vydavateľstva Redos v Humennomna základe dostupných historických prameňov zachytáva a dokumentuje snaženie našich predkov žiť intenzívne svoju prítomnosť a s plnou zodpovednosťou tvoriť hodnoty pre generácie potomkov.
Sled udalostí odzrkadľuje nielen vplyv historických skutočností odohrávajúcich sa na území celej krajiny, ale predovšetkým nezlomnú vôľu Humenčanov popasovať sa s problémami, ktoré prináša doba, hľadať východiská vždy v prospech rozvoja mesta, " povedal primátor mesta Vladimír Kostilník. Dejiny Humenného tvorí trinásť kapitol O geografických a prírodných pomeroch, Archeologické pamiatky, Humenné v stredoveku, Humenské panstvo, Od protihabsburských povstaní do konca monarchie Humenné v rokoch 1670 1918, Humenné v období prvej Československej republiky, Humenné v rokoch prvej Slovenskej republiky, Humenné v rokoch 1945 až 1948, Humenné po roku 198, Vývoj tlače, Demografická charakteristika mesta, Kultúrne pamiatky, Šport a telovýchovné aktivity. Samozrejmou súčasťou je farebná príloha a v nej vzácne dobové pohľadnice i podoby súčasného mesta.
Na knihe pracoval Mgr. Vasil Fedič spolu s jedenásťčlenným autorským kolektívom. " Dejiny Humenného sa rodili ťažko, je to rozsiahla encyklopédia učebnica dejín, zostavovali ju profesionálni odborníci historici. Je zložená z pramenných materiálov získaných z archívov na Slovensku, v Čechách a predovšetkým v Maďarsku. Takmer dvojročné úsilie vyvrcholilo v rámci Pamätného dňa mesta a ja som veľmi rád, že sa nám podaril termín vydania dodržať, čo pri tomto druhu monografií vôbec nie je bežné, " skonštatoval Vasil Fedič
Všetci, čo sa na zrode knihy podieľali ju venujú nielen Humenčanom, ale aj návštevníkom mesta. Zrkadlí totiž jeho život v doposiaľ nebývalom rozmere.
Autor: Gabriela CHOMOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín