museli zaplatiť v pokladniach. Odvčera totiž vošla do platnosti nová kategorizácia liekov, ktorá znížila počet plne hradených liekov ako aj úhrady čiastočne platených zo strany poisťovní. V systéme by sa tým malo ušetriť asi 900 miliónov korún. Žiaľ, s vysokou pravdepodobnosťou doň tieto "ušetrené" peniaze poputujú najmä z peňaženiek občanov.
Podľa slov povereného vedúceho odboru štátnej liekovej politiky na ministerstve zdravotníctva Jozefa Slaného sa počet liekov, plne hradených poisťovňami od 1. októbra znížil z 1063 na 957 a znižovala sa aj úhrada liekov zo strany poisťovní. Tie síce ušetria, ale rozdiel bude musieť zaplatiť pacient. Do 50 korún bude doplácať pri 1269 liekoch, do 100 korún pri 624 a nad 100 korún pri 1458 prípravkoch. "Prvotným cieľom kategorizácie nie je zvýšiť spoluúčasť pacienta, ale vyvíjať nátlak na výrobcov liekov, aby znížili ich ceny na trhu. Doteraz sa to vždy osvedčilo. V záujme toho, aby ľudia naďalej preferovali ten ktorý prípravok, totiž farmaceutické firmy niekoľko týždňov po novej kategorizácii znížili jeho cenu, čím sa doplatok minimalizoval alebo úplne anuloval," uviedol pre náš denník Jozef Slaný.
Novinkou kategorizácie je presun finančne náročných cytostatík na liečbu onkologických ochorení do skupiny liekov na lekársky predpis. Doteraz ich nakupovali priamo nemocnice, čo znemožňovalo tlak na zníženie ceny. "Teraz, keď budú na predpis, by sa mal prejaviť mechanizmus kategorizácie a výrobcovia by mali ísť s cenami dole," skonštatoval J. Slaný. Pacient si dovtedy, kým začne pôsobiť spomínaný mechanizmus, zaplatí viac aj pri liekoch na niektoré psychiatrické diagnózy či epilepsiu. Doplatky sa podľa kategorizácie pohybujú od niekoľko korún až po stovky, ba tisíce. "Ako som už povedal, sú to len fiktívne peniaze navyše," dodal Slaný.
Ako sa vyjadrila majiteľka michalovskej lekárne Kamilka a zástupkyňa stavovskej organizácie lekárnikov v regióne Hana Gombošová, sekundárnym efektom kategorizácie by mal byť výchovný účinok na pacientov, ktorí liekmi ešte stále mrhajú a neraz ich nevyužité držia v zásuvkách domácich lekárničiek. "Myslím, že ministerstvom deklarovaný nátlak budú farmaceutické firmy tolerovať len do určitej hranice," vyjadrila sa H. Gombošová. Podľa jej slov sa najnovšie zvýšenie spoluúčasti pacienta odrazilo pri niektorých kloktadlách, nosných kvapkách, antihistaminikách ale i antibiotikách, za ktoré pacient doplatí o 10-20 korún viac ako doteraz. Sú však aj položky, kde tento doplatok dosahuje aj stovky korún. Podľa Mariána Mrižu z Amary na firmy s výhradným postavením, dodávajúce tzv. exkluzívne lieky, ktoré sú na trhu unikátmi, kategorizácia neplatí. "Naviac, od zahraničných výrobcov nemožno očakávať, že sa donekonečna budú prispôsobovať peňaženke slovenského pacienta," uzavrel Mrižo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín