Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Ako udrieť klinec po hlavičke a netrafiť si prst

Zdá sa, že vysoké školy na to prišli. Problém bezplatného štúdia pre externistov vyriešila každá po svojom a priam šalamúnsky. Je síce pravdou, že

tieto riešenia sa pohybujú na tenkom ľade, ale ako musel priznať aj šéf sekcie vysokých škôl na ministerstve školstva, zákon neporušujú, iba ho obchádzajú. Nikoho z toho hlava nebolí. S výnimkou študentov, ktorí oficiálne za štúdium neplatia, ale v skutočnosti platia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedni tzv. dobrovoľné sponzorské príspevky, druhí za tiež dobrovoľné sústredenia, ktoré si v rámci akýchsi združení založili učitelia školy a podobne. Niektoré vysoké školy, ako napríklad Trnavská univerzita, našli iný spôsob. Ešte koncom marca, teda pred nadobudnutím účinnosti zákona o bezplatnom štúdiu, predložili externým študentom michalovskej pobočky Fakulty masmediálnej komunikácie doplnok k predtým uzavretej trojročnej zmluve, ktorým sa študenti zaviazali dobrovoľne platiť poplatky aj ďalšie dva roky, teda do skončenia štúdia.

SkryťVypnúť reklamu

"Predtým nás upozornili, že podpísať dodatok nemusíme, ale nikto nám nezaručí, že štúdium dokončíme," informoval nás jeden zo študentov. Samozrejme, všetci, ktorí nechceli skončiť ako bakalári, dodatok podpísali.

K tým vysokým školám, ktoré sa rozhodli pre razantnejší postup, patrí aj Ekonomická univerzita. Aj v našom denníku ste sa mohli pred pár dňami dočítať, že v michalovskej pobočke jej košickej Podnikovohospodárskej fakulty tohto roku jednoducho prvý ročník externého štúdia neotvorili. Rovnako si počínali aj niektoré ďalšie vysoké školy, medzi nimi aj Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity a iné.

Suma sumarum slovenské vysoké školy prijali v tomto školskom roku do prvých ročníkov externého štúdia šesťtisíc ľudí, čo nie je ani polovica z vlaňajšieho počtu.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažko vysokým školám vyčítať ich postup. Bránia sa nedostatkom peňazí a nepomáhajú ani argumenty ministerstva, že tohto roku dostali na externých viac peňazí zo štátneho rozpočtu ako vlani. Vraj táto suma predstavuje 30 percent z výdavkov na denných študentov, čo je o 20 percent viac ako dostali minulého roku.

Faktom je, že vysoké školy ešte pred prijatím nového vysokoškolského zákona upozorňovali, že zrušenie poplatkov za externé štúdium bude klincom do jeho rakvy, pretože jednoducho nebudú mať peniaze na to, aby mohli zaplatiť učiteľov a všetky náklady spojené s touto formou štúdia. Nepomohlo. Teraz sa bránia ako vedia.

Jedni zákon obchádzajú, druhí sa naštvali a externistov jednoducho zo svojho "zoznamu" vyčiarkli. Čo však majú robiť učitelia či iní pracovníci verejnej sféry, ktorých zamestnávateľ zaviazal doplniť si vzdelanie, pričom forma externého štúdia predstavuje pre nich jedinú možnosť ako túto podmienku splniť?

SkryťVypnúť reklamu

Iste, toto nie je problémom vysokých škôl. Malo by to však byť problémom minimálne ministerstva školstva. V spomínaných prípadoch sa dokonca dostáva do zaujímavého rozporu so sebou samým. Na jednej strane pracovníkov svojho rezortu zaviaže v limitovanom čase doplniť si vzdelanie, na druhej strane im túto možnosť nepriamo berie.

Vysoké školy síce prišli na to, ako trafiť klinec po hlavičke a neudrieť si pritom po prste, ale napriek tomu kladivko zákona po prstoch nemilosrdne udiera. Samozrejme, tým, ktorí sú v celom prípade najbezmocnejší. Ľuďom, ktorí externe študujú na vysokých školách alebo sa chystali študovať.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 315
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 432
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 246
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 273
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 898
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 423
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu