štvorročnú tradíciu. Napriek upršanej nedeli sa vo Veľkých Kapušanoch súťažilo vo varení halászlé, v tanečnom športe aj behu. Organizátorom podujatí boli Elektrárne Vojany a veľkokapušiansky magistrát.
Ako prví sa v Energosune, či skôr pred ním, rozložili trojčlenné družstvá, ktoré sa rozhodli navariť čo najlepšiu rybaciu polievku. Súťaž sa totiž začínala už ráno o ôsmej a kvalitné halászlé museli odovzdať na degustáciu najneskôr do pravého poludnia. Každé muselo pripraviť minimálne sedem litrov polievky, pretože všetky sa zaviazali štyri litre odovzdať organizátorom na konzum účastníkom Behu Kapušianskou pláňavou. "Tento rok sa nám nahlásil rekordný počet družstiev. Na súťaž ich prišlo až pätnásť. Potešujúce je, že čoraz viac sa ich hlási zo širšieho okolia, úplnými nováčikmi sú napríklad rybníky Senné, ale ľudia prichádzajú aj z dedín, ktoré doteraz zastúpené neboli. Horúcimi favoritmi sú trojnásobní víťazi súťaže z Čičaroviec," uviedol pre náš denník primátor Veľkých Kapušian Tibor Bodnár. Aj magistrát mal pri kotlíkoch a hrncoch svoje dve ohnivká jedno družstvo reprezentovalo úrad a druhé technické služby.
A ako sa hodnotí kvalitné halászlé? "Dôležité sú tri kritériá musí byť dobré pre oči, nos i jazyk. Jeho plná chuť spočíva vo vhodnom výbere rýb rôznych druhov, adekvátnom množstve cibule, červenej papriky a zeleniny. Ale každý kuchár má aj svoje tajomstvá, ktoré robia jeho halászlé jedinečným. Tie vám však nikto neprezradí," zasmial sa primátor. Ako dodal, "diela" majstrov kuchárov posudzovala päťčlenná degustačná komisia, primátor Bodnár v nej však kvôli konfliktu záujmov nefiguroval.
Benjamínkami nielen súťaže ale aj podľa mena boli aj jej najmladší účastníci Benjamín Bodnár, Peter Béreš a František Gábriš, ktorí mali len po 21 rokov. "Sme rybári a halászlé varíme pravidelne. Päť rokov praxe síce nie je veľa, ale aj tak sme sa rozhodli vyskúšať to," povedal Benjamín Bodnár. Nuž, veni, vidi, ale nie vici. Úplné znenie tohto latinského výroku si totiž mohlo povedať iba družstvo z Čičaroviec v zložení Arpád Kiss, Benjamnín Varga a Ferdinand Kassai, ktoré zožalo vavríny víťaza a získalo Pohár primátora už po štvrtýkrát. Pre zaujímavosť, aj druhá priečka sa ušla družstvu z tej istej dediny, ale tomu šéfoval Gabriel Demko. Tretie miesto získali kuchári zo zdravotnej poisťovne Apollo pod vedením Moniky Bodnárovej.
Kým rybári a kuchári kuchtili vonku, vo vnútri Energosunu to vrelo súťažou v spoločenských tancoch. Na parkete sa vystriedalo viac ako sedemdesiat párov z pätnástich slovenských i zahraničných tanečných klubov, ktoré bojovali o titul víťazov a vzácne bodíky na rebríčku k najvyšším tanečným métam v ôsmich kategóriách. Vedúcou súťaže bola renomovaná odborníčka Zdenka Hamplová Mihaylová a výkony dvojíc hodnotila desaťčlenná rozhodcovská komisia. Miesta pre publikum boli obsadené do posledného. Výdatné fandenie sa ozývalo najmä pri prezentácii známeho veľkokapušianskeho páru Natali Molnárová a Ján Bumbák, ktorí síce spolu tancujú len päť rokov, ale počas tejto relatívne krátkej doby zaznamenali doslovne raketový nástup. Postup do kategórie "B" sa im v latinských tancoch podaril už dávnejšie a od postupu do tejto kategórie aj v "štandardoch" ich ešte včera delilo iba deväť bodov. "Štandardy vo svojej juniorskej kategórii vyhrali, takže získali oveľa viac ako spomínaných deväť bodov. Je to fantastické," vyznal sa dojatý otec Janka Bumbáka, ktorý nesie to isté meno a okrem iného je jedným z usporiadateľov súťaže. Napriek finančnej náročnosti koníčka svojho syna neľutuje ani korunu, ktorú musel pre neho oferovať. Spolu s manželkou sprevádzajú ešte len 14-ročného Janka na všetky súťaže.
Najväčšími hrdinami včerajška boli určite bežci, ktorí sa napriek nepriazni počasia rozhodli absolvovať Beh Kapušianskou pláňavou. Bežalo sa nielen v hlavnej kategórii, kde trasa merala 12 kilometrov, ale aj v štyroch žiackych, do ktorých sa zapojila stovka detí z dvoch veľkokapušianskych základných škôl a tunajšieho detského domova Lienka. "Dvanásť kilometrov bežalo 99 pretekárov. Najstarším bežcom bol 75-ročný Vincent Varga, najmladším len 13-ročný Dávid Jáger. Hlavnú cenu, Pohár riaditeľa SE EVO Vojany získal medzi mužmi Ukrajinec Orest Babjak z klubu JM DEMOLEX Bardejov, ktorý dobehol do cieľa za 37 minút a 28 sekúnd. Medzi ženami bola s časom 45 minút a 26 sekúnd najlepšia Poľka Izabela Zatorska, ktorá preteká za ten istý klub," vyjadrila sa na margo behu jedna z jeho koordinátoriek Dagmar Spišáková.
Nuž, trojakcia, ktorá prilákala do Veľkých Kapušian milovníkov halászlé, obdivovateľov krásy spoločenských tancov i fandov bežeckých súťaží z celého Zemplína, dopadla nad očakávanie a posunula úroveň tohto podujatia zase o priečku vyššie. O rok zase dovidenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín