Kreovanie Regionálnej komory zdravotných sestier a pôrodných asistentiek podľa predsedníčky zanikajúcej Regionálnej komory stredných zdravotníckych pracovníkov Mgr. Heleny Svätej ešte nie je ukončené, lebo registrácia členiek prebieha centrálne. Michalovský prípravný výbor sa zíde 22. októbra, kedy by mali byť známe aj presné čísla, koľko sestier vlastne v regióne pôsobí.
"Nemyslím si, že povinné členstvo by bolo na škodu. Doterajšia členská základňa komory bola malá aj preto, lebo väčšina žien, pracujúcich v privátnom sektore, nemohla prísť ani na valné zhromaždenia. Zamestnávateľ ich totiž nechcel uvoľniť z práce. Výsledkom bolo, že mnohé nemali o dôležitých veciach, ktoré sa ich týkali, dosť informácií," uviedla pre náš denník Helena Svätá.
Je totiž verejným tajomstvom, že súkromní lekári s aktivitou svojich zamestnankýň v stavovských organizáciách, z pochopiteľných príčin, nie veľmi súhlasia. "Výhrady sestier sa totiž najčastejšie týkajú nevýhodných pracovných zmlúv a platového ohodnotenia. Ani jedna sa neubráni porovnávaniu mzdy so svojimi kolegyňami v štátnych zariadeniach, ktoré sú na tom väčšinou lepšie. Pre nich sú platové tabuľky jasné, ale v súkromných ambulanciách to vždy tak nie je," skonštatovala predsedníčka.
Háčik je v tom, že sestry síce priznajú, že lekár ich slabo platí, ale boja sa to povedať otvorene a doložiť dôkazmi. "Mnohé z nich sme už odkázali na právničku komory a upozorňovali sme ich, aby nepodpisovali nevýhodné zmluvy. V tejto hladovej doline sa však každý bojí aj o prácu," povedala Mgr. Svätá.
Ako dodala, podľa jej informácií pritom niektoré z nich dostávajú len minimálnu mzdu a podpisujú zmluvy na dobu určitú. "Lekári argumentujú, že aj oni podpisujú zmluvy s poisťovňami na dobu určitú, ale na druhej strane takéto limitované zmluvy poskytujú priestor na špekulácie. Stáva sa, že po ich vypršaní sa lekár so sestrou rozlúči, čo nie je veľmi férové, lebo zostane bez odstupného," skonštatovala predsedníčka komory.
Ďalšou kapitolou samou osebe je vyplácanie časti mzdy oficiálne a zvyšku "na ruku". "Všetko je v poriadku, kým sestra neochorie alebo nejde do dôchodku. A podobných výhrad je oveľa viac. Práve komora sa bude snažiť vyvinúť tlak, aby sa veci dali do pohybu a postupne sa tieto deformácie odstránili," vyjadrila sa Mgr. Svätá. Ako dodala na záver, mnohé sestry vzhľadom k aktuálnym platovým pomerom hľadajú šťastie za hranicami. Najčastejšie smerujú do Čiech, Rakúska, Talianska či Nemecka. "Napríklad v Rakúsku zarobia za dva týždne 25-tisíc korún a zvyšok mesiaca sú doma. U nás má kvalifikovaná sestra s 27 rokmi praxe 12-tisíc korún hrubého plus čosi za služby," uzavrela Mgr. Svätá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín